Smer už ukazuje Hlasu chrbát. A to sa len rozbieha

Predseda Smeru Robert Fico
Predseda Smeru Robert Fico Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Smer sa opäť dostal na čelo. Potvrdzujú to posledné dva prieskumy verejnej mienky. A to sa ešte len rozbieha, keďže podľa odborníka dokážu svojimi témami zaujať pozornosť. Hlas by to mal vnímať ako varovný prst.

S blížiacimi sa voľbami sa začínajú meniť preferencie jednotlivých strán. Jednou z nich je aj výmena na poste lídra. Aktuálne prieskumy IPSOSAKO ukazujú, že Smer sa dostal na čelo a Hlas začína stagnovať.   

„Rast Smeru je postupný a dlhodobý a momentálne sa mu darí nachádzať témy, ktoré zaujmú verejnosť. Hlas ešte nie je v útlme, ale je to pre nich zdvihnutý prst,“ uviedol šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Hlasu dlhodobo odborníci, ale aj politickí súperi vyčítajú nejednoznačnosť a nerozhodnosť pri kľúčových témach. A práve jasne komunikované postoje môžu vo volebnej kampani zohrávať dôležitú úlohu.

„Volebná kampaň donúti strany vyhraniť sa alebo vyjadrovať sa jasne ku konkrétnym témam,“ ozrejmil Hřích.

Prečítajte si tiež:

​Demokrati škrtia OĽaNO

Oba prieskumy sa zhodli aj na nástupe Demokratov. IPSOS aj AKO jej namerali preferencie tesne pod piatimi percentami. Zároveň však výrazne ubrali materskému OĽaNO.

„Okamžite po ohlásení vzniku strany, ohlásení názvu a hlavných osobností sa značná časť elektorátu OĽaNO presunula spolu s Eduardom Hegerom a ďalšími bývalými osobnosťami strany OĽaNO. Fakticky ide o rozkol tohto elektorátu,“ vysvetlil riaditeľ agentúry IPSOS Jakub Hankovský.

A Igor Matovič si aj napriek prísľubom zobral Hegera a spol. na mušku.

„Keď sa pozrieme na pohyb čísel, tak s vysokou mierou pravdepodobnosti väčšia časť voličov Demokratov prišla z OĽaNO. A napokon aj Igor Matovič tento týždeň viackrát o Demokratoch hovoril, čím nepriamo predstavoval túto stranu voličom,“ dodal Hřích.

Prečítajte si tiež:

​Tempo diktuje Fico s Matovičom

Podľa politológa ani nie je možné, aby sa tieto dve strany nestretli v konflikte. Bojujú totiž o rovnakého voliča.

„Predpokladám, že odliv môže pokračovať. Hoci to nebude z toho tvrdého jadra OĽaNO, ale skôr z tých frustrovaných voličov, ktorí to Matovičovi hodili v roku 2020, ale po niekoľkých týždňoch od vymenovania vlády Igora Matoviča svoju voľbu oľutovali,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Volebná kampaň je však len na začiatku a do volieb zostáva viac ako pol roka. Z predchádzajúcich volieb už dnes vieme, že veľké množstvo voličov sa rozhoduje len pár dní pred voľbami. Takže konečné výsledky môžu byť úplne iné, ako ukazujú súčasné prieskumy.

„Témy volieb teda budú diktovať tí aktívnejší. A tými sú zatiaľ Matovič a Fico. Tí ostatní sa s vyplazenými jazykmi budú na oboch politikov len pozerať a prispôsobovať sa ich tempu,“ uzavrel Štefančík.   

Pozrite si najsledovanejšiu reportáž posledného týždňa. Týka sa dôchodkov. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti