Každý pes bude musieť mať čip. Čo ale s tými, ktoré sa potuľujú po osadách

Pes z osady.
Pes z osady. Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo si od nového zákona sľubuje, že takýchto psov ubudne. Pákou by mali byť vysoké pokuty.

Tento týždeň ministerka pôdohospodárstva predstavila novelu zákona, ktorá významne mení legislatívu na ochranu zvierat. Zároveň vzniká mnoho nových povinností pre majiteľov psov. Každý pes totiž bude musieť mať čip. Čo ale s túlavými psami, ku ktorým sa nikto nepriznáva? Štát hádže povinnosť odchytiť takéto psy na plecia obciam.


Pobehujú od domu k domu, túlajú sa po uliciach. Najmä v osadách žije množstvo psov, ktoré nemajú mená ani majiteľov. Už teraz za nich obciam nikto neplatí daň a ani nie sú na nikoho registrované.

Nový zákon však hovorí jasne. Každý pes bude musieť mať čip. Platí to aj pre psy narodené pred platnosťou tohto zákona. A čo s tými, ktoré pobehujú po osadách? Štát to vidí jednoducho. Odchytávať ich majú obce.

Minimálne 200 psov, ktoré nikomu nepatria. Taký je odhad starostu Plaveckého Štvrtka. Ten si s nimi nevie dať rady už teraz. To, že by ich po novom mal všetky odchytávať a dávať do karantény, je preňho nepredstaviteľné.

Psy v osadách žijú z toho, čo im kto hodí. Túlajú sa po nelegálnych skládkach odpadu a zožerú, čo nájdu. Ministerstvo si od nového zákona sľubuje, že takýchto psov ubudne. Pákou by mali byť vysoké pokuty.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme čipovanie

Dôležité udalosti