Keď to zvládla ona, môžu aj iné. R. Tabák sa pridala k poslancom, ktorým nechýba nárok na materskú dovolenku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslankyne národnej rady nemajú právo ísť na materskú dovolenku. Zákon s takouto možnosťou neráta. Poslanci neschválili novelu ústavy, ktorá by to umožnila.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková má termín pôrodu o pár dní. Do parlamentu prišla už len kvôli rozhovoru s nami. Pre vysoké štádium tehotenstva je pre ňu náročné už len stáť. Navrhovala zmenu ústavy, ktorá by umožnila zákonodarcom, aby mohli nastúpiť na materskú, či otcovskú dovolenku.

Po vzore krajín ako je Nemecko, Španielsko navrhla úpravu zákona tak, že keď je poslankyňa doma s novorodencom, nastúpi za ňu náhradník.

Novela ústavy neprešla. Sme rodina, Hlas či Smer sa pri hlasovaní zdržali. Niektorí poslanci navrhli, aby sa poslankyne, ktoré chcú ísť na materskú, vzdali mandátu.

Prečítajte si tiež:

​S návrhom nesúhlasí ani poslankyňa Romana Tabák, ktorá bola počas tohto volebného obdobia v rovnakej situácii ako Marcinková.

„Ja som porodila v januári 2020 a po dvoch mesiacoch som už bola v parlamente a vedela som si nájsť časť, že prídem na hlasovanie a dieťa bolo s mojou mamou,“ reagovala Tabák.

 Teoreticky sa môže stať, že tehotných poslankýň bude viac. A to by už bola ohrozená napríklad vládna väčšina pri hlasovaní v parlamente.

„Chýba mi tu citlivosť k ženám. Najčastejšie tí, ktorí sa bijú do pŕs, akí sú prorodinní, tak nemajú pre tieto zmeny pochopenie,“ konštatuje Marcinková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.