Hľadali sme lekára, ktorý prijíma nových pacientov. Pomohla nám s tým iba jedna zdravotná poisťovňa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hľadanie lekára, ktorý prijíma nových pacientov, je často nekonečný príbeh. Dennodenne sa s tým stretáva nejeden pacient. Zisťovali sme preto, na koho sa má človek v takejto situácii obrátiť.

Poznáte ten pocit - vyjdete z ordinácie, v rukách držíte výmenný lístok na vyšetrenie u špecialistu a cesta bludiskom sa môže začať. Ak sa pacientovi lekára, ktorý by ho prijal nájsť nedarí, mala by pomôcť jeho zdravotná poisťovňa.

Zavolali sme preto na zákaznícku linku jednej z poisťovní a pýtali sme sa, ktorí kardiológovia v Bratislave prijímajú nových pacientov. Túto informáciu nám však poskytnúť nevedeli. Lekára sme si teda nenašli. A tak sme išli pátrať priamo do zdravotných poisťovní.

Pochodili sme iba v jednej. „Máme službu „Pomáhame nájsť lekára“, ktorú každým rokom využíva viac a viac našich poistencov,“ uviedla Kristína Balúchová, hovorkyňa ZP Union.

Prečítajte si tiež:

​Zdravotné poisťovne tvrdia, že donútiť lekára k tejto informácii nemôžu. Ministerstvo zdravotníctva by túto povinnosť muselo zakotviť v zákone.

Ministerstva zdravotníctva sme sa preto opýtali či plánuje do zákona zakomponovať povinnosť pre lekárov, aby túto informáciu poisťovniam pravidelne poskytovali. Poisťovne si to podľa rezortu môžu dohodnúť v zmluvách.

Predsa len jedna možnosť existuje. Ak vám vaša zdravotná poisťovňa s hľadaním nového lekára pomôcť nedokáže, môžete sa obrátiť na samosprávny kraj.

„Odbory zdravotníctva samosprávnych krajov vedia s týmto pomôcť a nasmerovať pacienta k špecialistovi alebo k všeobecnému lekárovi, ku ktorému patrí. Ale ideálny stav by bol, ak by existovala zákonná povinnosť poisťovní o tejto skutočnosti pacienta informovať,“ myslí si predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.