Kočnerov telefón môže skrývať ešte viac. „Svätý grál“ chce polícia nájsť pomocou novej metódy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Telefón plný škandálov môže skrývať ešte viac. Polícia chce opätovne skúmať mobily Mariana Kočnera. Dôvodom má byť nová technológia, ktorá v čase vyšetrovania vraždy novinára ešte nebola dostupná. Rozsudok v obrovskej kauze to však môže značne oddialiť.

Telefón Mariana Kočnera je studnicou dôkazov v mnohých trestných konaniach. Od kauzy zmeniek, cez Búrku a Víchricu až po vraždu Jána Kuciaka. Prokurátor Matúš Harkabus však prekvapil, keď vyhlásil, že môže skrývať ďalšie tajomstvá.

Pri opätovnom preskúmaní chcú použiť novšie softvérové metódy, ktoré dokážu efektívnejšie obnoviť vymazané súbory.

Prečítajte si tiež:

​Polícia preto žiada, aby súd zapožičal expertom Kočnerove telefóny na ďalšie znalecké skúmanie. To by mohlo vydolovať súbory, ktoré sa zdali byť na prvý pohľad zmazané.

Ak by súd návrhu polície vyhovel, tak by to celé konanie mohlo predĺžiť o niekoľko mesiacov. Aktuálne sú pojednávania naplánované do konca apríla a dovtedy zamýšľa súd aj rozhodnúť.

„Nezdá sa mi efektívne za dôkaznej situácie, ktorá tu je naťahovať súdne konanie, ale samozrejme, ak teda bude súdom alebo nebude súdom poskytnutý prístup k tým mobilným telefónom, tak je možné, že navrhneme tento postup,“ uviedol prokurátor.

Kočnerovmu advokátovi sa nepáči postup polície

„Trpí dôkaznou núdzou. Dokonca aj Threema je v prospech Mariana Kočnera. Preto sa zúfalo chytili nejakej možnosti, že by sa tam našiel nejaký svätý grál. Nejaká super neobjavená smska,“ reagoval na možnosť opätovného preskúmania Kočnerov advokát Marek Para.

Obhajca Marian Kočnera so skúmaním problém nemá. Odmieta však spôsob, akým sa polícia snaží k telefónom dostať. Analyzovať ich chce prokurátor totiž v trestnom konaní Zoltána Andruskóa, kde Marek Para nemá prístup do spisu.

Prečítajte si tiež:

​A čo by z toho mal? „Mal by z toho to, že ak by sa zistilo niečo v prospech Mariana Kočnera, tak v tomto konaní to nebude musieť používať, a ak by sa zistilo niečo v neprospech, tak to veľkodušne samozrejme sem doručia. Takže my nemáme problém s tým, ale musí to byť v tejto trestnej veci skúmané a odovzdané naším znalcom,“ reagoval Para.

Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov bude pokračovať koncom marca.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.