Slovenské migy pre Ukrajinu: Vláda schválila darovaciu zmluvu aj napriek pochybnostiam ústavných právnikov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je to definitívne. Slovenské stíhačky MiG-29 idú brániť Ukrajinu. Napriek pochybnostiam o ústavnosti, dnes vláda schválila darovaciu zmluvu.

Spojenci nám za bojové lietadlá sľubujú takmer miliardu eur. Opozícia naopak podáva trestné oznámenia na ministrov.

A niekoľko dlhých týždňov trvalo odvolanej a poverenej vláde nájsť právny spôsob, ako dar pre Ukrajinu zrealizovať. Premiér aj minister obrany svorne tvrdia, že našli riešenie, ktoré je ústavne v poriadku. Napriek tomu ostáva otázne, či predsa len nechýba aj súhlas parlamentu.

Začiatkom februára prišla priama žiadosť o stíhačky. Päť týždňov bolo nejasné, či a kto má pri vláde bez dôvery kompetenciu o tomto rozhodnúť. Vláda sľubovala niekoľko mesiacov, že nájde spôsob, ktorý by bol ústavne čistý.

Prečítajte si tiež:

​To riešenie vyzerá takto. Uzavretie zmluvy medzi vládami Slovenska a Ukrajiny. Uzatváranie medzinárodných zmlúv totiž ústava priznáva aj dočasne poverenej vláde.

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje medzivládnu dohodu za dostatočný spôsob prevodu migov, no za vhodnejšie by bolo podľa nej mať k tomu aj uznesenie parlamentu.

Či naozaj netreba súhlas parlamentu, je ale pre obsah zmluvy otázne. Píše o tom Radoslav Procházka vo svojom aktuálnom blogu, podobne sporne to vidia viacerí ústavní právnici.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.