Alergikom svitá na lepšie časy. Utrpenia ich zbaví liečba, ktorá je dostupná už aj na Slovensku

Alergikom svitá na lepšie časy. Utrpenia ich zbaví liečba, ktorá je dostupná už aj na Slovensku
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Karen Poghosyan1

Ľuďom s alergiou na včelie pichnutie svitá na lepšie časy. Lekári totiž už vedia takúto alergiu liečiť. Postupným dávkovaním jedu si naň telo zvykne. V Žilinskej nemocnici liečbu absolvujú prví pacienti, ktorí majú ku včelám, paradoxne, kladný vzťah.

Štrnásťročný Peter je alergický na včelie bodnutie, hoci by chcel byť včelárom ako jeho otec. Keď behal bosý po záhrade a stúpil na včelu prišla veľmi silná reakcia. Opuchla mu tvár, začalo ho ma svrbieť telo a zhoršilo sa mu dýchanie.

Aby už takto nemusel trpieť, pomôcť by mu mala moderná liečebná metóda. Jediná, ktorou vedia pacienta skutočne vyliečiť z tejto alergie. Alergénová imunoterapia alebo tazkvaná zvykacia liečba.

Prečítajte si tiež:

​„V postupne zvyšujúcej koncentrácii podávame pacientom to, načo je pacient alergický, v tomto prípade je to jed včely,“ hovorí Daniel Lúčaník, imnológ FNsP v Žiline.

Koncentráciu jedu musia dávkovať veľmi opatrne. „Na konci tá koncentrácia je 100-tisíc jednotiek jedu. Na začiatku to bolo len 20 jednotiek,“ vysvetlil Lúčaník.

Dvojmesačná kúra dokáže pacienta vyliečiť na nasledujúcich päť rokov a niektorých aj celoživotne. „Keď je pacient potom následne po tejto liečbe poštípaný včelou, tak tá reakcia je buď žiadna, alebo len veľmi mierna, takže ho to chráni,“ dodal imunológ.

Alergici sa napriek liečbe noseniu pera s protijedom nevyhnú. Pre istotu. Týmto typom liečby možno vyriešiť aj iné alergie: na roztoče, pele stromov či pele tráv.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.