Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice sa zrejme podarí uhasiť až v nedeľu ráno

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Banskej Štiavnici budú aj počas noci pokračovať hasiace práce a monitorovanie situácie spojenej s rozsiahlym požiarom v historickom centre mesta.

Na mieste zostáva naďalej vyše stovka profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková.

"Na mieste udalosti zasahuje viac ako 50 príslušníkov HaZZ s 29 kusmi techniky. Súčinných je až 50 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí a 45 vojakov," priblížila Zeleňáková. Ako dodala, pokračovať budú hasiace práce i ochladzovanie budov, ktoré má zabrániť ďalšiemu šíreniu požiaru.

Pri rozsiahlom požiari v centre mesta sa nikto nezranil. Záchranári museli podľa Zeleňákovej ošetrovať len jedného člena Dobrovoľného hasičského zboru z Banskej Štiavnice, ktorý sa nadýchal splodín horenia.

Požiar na námestí v Banskej Štiavnici vypukol v dopoludňajších hodinách v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Popoludní sa požiar podarilo zastabilizovať, hasiči predpokladajú likvidáciu lokálnych ohnísk minimálne do nedeľných ranných hodín.

Medzi budovami, ktoré zasiahol požiar, bola aj banka lásky (dom, v ktorom žila Sládkovičova láska Marína a do ktorého si v súčasnosti milenci odkladajú symboly lásky) pizzeria, umelecká škola a banské múzeum. 

Ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré je zriaďovateľom Slovenského banského múzea v centre mesta informovalo, že požiar závažne poškodil budovu Berggerichtu, kde sa nachádza mineralogická expozícia. 

Ako sa to začalo

"Na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici vypukol dnes požiar v historickej budove zvanej "Banka lásky". Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia. Na mieste zasahujú hasiči," informovala dopoludnia polícia na svoje FB stránke

Podľa informácií TV Markíza oheň neskôr zasiahol aj susednú pizzeriu. To však nebolo všetko. Plamene sa nekontrolovateľne šírili a preskočili aj na základnú umeleckú školu, na ktorej začala horieť strecha.

​​Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová, pri požiari zasahuje viac ako 30 profesionálnych i dobrovoľných hasičov z Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Zvolena, Pliešoviec či Štiavnických baní. 

Oheň zničil aj strechu umeleckej školy

Po 12.00 hodine sa v plameňoch ocitla už piata budova, v ktorej sídli banské múzeum.

Z múzea a banského archívu pre požiar odniesli vzácne predmety. S vynášaním dokumentov či obrazov pomáhali aj dobrovoľníci či hasiči.

Situáciu v meste monitoruje a rieši aj Okresný úrad Banská Štiavnica. "Zabezpečujeme priestory na uskladnenie všetkých vecí, ktoré sa vynášajú von. Na okresnom úrade máme priestory, ktoré sa pripravujú pre archív," uviedla pre TASR vedúca odboru krízového riadenia úradu Emília Garajová.

Nebezpečné hodnoty v ovzduší v dôsledku požiaru nenamerali

Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči doteraz nezaznamenalo nebezpečné hodnoty v ovzduší v dôsledku sobotňajšieho požiaru viacerých budov v Banskej Štiavnici. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

"Hodnoty sú v povolených medziach, odborníci situáciu neustále monitorujú," uviedla hovorkyňa.

Rozsiahly požiar v Banskej Štiavnici vznikol predpoludním, plameňmi bolo zasiahnutých a v rôznom rozsahu poškodených sedem budov v historickom centre mesta. Požiar likvidovali profesionálni i dobrovoľní hasiči, takisto vojaci i dobrovoľníci. Stabilizovať sa ho podarilo v popoludňajších hodinách. Príčinu požiaru vyšetrujú.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti