VIDEO: Boli sme pri tom. Reportáž z Banskej Štiavnice, ktorú ničil požiar, aký si nik nepamätá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veľký požiar v centre Banskej Štiavnice zničil niekoľko historických budov, nevynímajúc národné kultúrne pamiatky.

Plamene najprv zasiahli dom, v ktorom žila Sládkovičova láska Marína. V silnom vetre sa ale ďalej šírili. 

Dymenie spod strechy Banky lásky spozorovali zamestnanci, ktorí prišli ráno na deviatu do práce. Bol tam aj jeden z majiteľov. Okamžite volali hasičov.  

„Katastrofa. Nemám slov, no neviem, čo by som vám povedal,“ boli prvé slová Jána Majsniara, spoluzakladateľa Banky lásky. 

Plamene sa začali šíriť rýchlo. Od domu Sládkovičovej Maríny sa vzápätí chytila vedľajšia budova pizzérie. Tam sa to ale neskončilo. 

Požiar bol taký silný, že sa šíril priamo pred našimi očami. V jednej chvíli začala horieť aj strecha základnej umeleckej školy. 

Nedávno bola zrekonštruovaná. Strecha šindľová vzbĺkla ako zápalky. Za desať minút bolo po nej. Mňa do budovy ZUŠ-ky už ani nepustili. Takže ja som okrem jedného služobného počítača, už nezachránila nič. Všetko tam ostalo,“ povedala nám Irena Chovanová, riaditeľka Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici. 

Na skazu sa musela pozerať aj primátorka. Do očí sa jej tlačili slzy.

„Obrovská tragédia pre mesto, pre jeho historické, architektonické skvosty,“ uviedla pri pohľade na zničené budovy Nadežda Babiaková. 

Hasiči sa snažili ochladzovať ďalšie budovu, aby sa oheň z Banského múzea nerozšíril aj na ne. 

Cez Námestie Svätej Trojice sa rozbehli ľudia. Všetci mierili do galérie. Vynášali odtiaľ obrazy, sochy a iné artefakty. Vzduch bol presiaknutý dymom.

„Evakuácia. Akože prišiel povel od vedenia múzea, že sa idú evakuovať zbierky. Zatiaľ ich odvážame na starý zámok. To sú vzácne zbierky. Patria k histórii Banskej Štiavnice, 13. storočie, baroko,“ vysvetlila Zuzana Paškayová, zamestnakyňa galérie. 

Na námestí skončili aj knihy z Banského múzea. Čo všetko sa z historických budov podarilo zachrániť a čo oheň spálil, sa ešte len ukáže. Zrejmé však je, že požiar takého rozsahu, si nikto zo žijúcich v Banskej Štiavnici nepamätá.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti