Nová vyhláška núti školy dôkladne upratať každé tri mesiace. Príďte si to vyskúšať, hromžia upratovačky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budú sa robiť rodičovské brigády na umývanie okien? Školy a škôlky dostali novú povinnosť vo vyhláške. Predpísali im dôkladné upratovanie každé tri mesiace, vrátanie umývania všetkých okien.

Doteraz si každá škola riešila upratovanie po svojom. Hygienici tvrdia, že chceli iba pravidlá zjednotiť. Upratovačky im odkazujú, že si to môžu prísť vyskúšať.

Najskôr sme sa v uliciach pýtali, ako často umývate okná doma. Väčšina ľudí sa vyjadrila, že to robí dvakrát do roka.

Škôlkari a školáci tak zrejme budú mať čistejší výhľad ako doma. Podľa novej vyhlášky ministerstva zdravotníctva musia školy dôkladne upratať vrátanie umývania okien, svietidiel či radiátorov najmenej raz za štvrťrok – teda štyrikrát ročne.

Vyhláška ministerstva zdravotníctva je už platná. Dôvodom vraj nie je to, že by školy boli zapadnuté v špine. Chceli však zjednotiť pravidlá.

Úrad verejného zdravotníctva zdôvodnil nariadenie s tým, že školy k upratovaniu pristupovali rozdielne a vznikali tak problémy pri výkone dozoru.

Prečítajte si tiež:

​Martu Geričovú, ktorá pracuje v základnej škole v Hlohovci, nová vyhláška nemilo prekvapila. Umyť asi 500 okien štvrťročne v 35 triedach berie ako zlý vtip.

„Neviem ako to bude, ako to nebude, pretože my dennodenne chodíme domov s vyplazeným jazykom, máme vyťahané ruky, boľavé kĺby,“ sťažuje sa upratovačka.

Riaditelia vymýšľajú, ako to urobia. Napríklad v tejto škole umývajú okná dvakrát do roka. Cez letné a jarné prázdniny.

Personál, ktorý sa stará o čistotu ,si tak bude musieť do kalendára zaznačiť nové povinnosti. Zostane to na ich pleciach, školy obracajú každé euro a zaplatiť si firmu štyrikrát ročne by bol drahý špás. Hygienici obhajujú povinnosť aj v súvislosti s pandémiou, či chrípkou.

Školy sa však budú musieť s upratovaním vysporiadať, hygienici sa pri kontrole na to určite opýtajú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.