Vyšetrovateľov NAKA stíhajú už rok a pol. Aj pre prepisy odposluchov, ktoré sú zmanipulované

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyše rok a pol stíha inšpekcia vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Podkladom sú prepisy odposluchov, ktoré však majú byť zmanipulované. Nové dôkazy priniesol policajný prezident a hneď bol z toho ďalší spor s generálnou prokuratúrou.

Bolo to ešte predminulé leto, keď inšpekcia obvinila a držala vo väzbe štyroch vyšetrovateľov NAKA. Ako dôvod poslúžili odposluchy, kde mal vyšetrovateľ NAKA Ján Ďurka povedať aj niečo takéto.

„Uznesenie o začatí neni *nezrozumiteľné*. Tam píšeme čo chceme.“ 

Z nahrávky, ktorú tento týždeň púšťal na tlačovej konferencii policajný prezident však vieme, že povedal: „Povedal mi, že uznesenie o začatí, to neni list Ježiškovi, že tam píšeme to, čo chceme.“ 

„Nemyslím si, že tam zamestnávajú sluchovo postihnutých príslušníkov, ktorí to nevedia prepísať,“ komentoval Štefan Hamran.

Policajný prezident pridal aj ďalší príklad obrátenia významu slov dôležitého svedka Petra Petrova. Podľa prepisov SIS povedal toto: 

„Ja som im dohodol Zemáka, aby vypovedal proti Makoovi.“

V skutočnosti však povedal: „Nemôžem povedať, že ja som im dohodol Zemáka, aby vypovedal proti Makoovi.“

„Je to zmanipulované dokonca spôsobom, že prvé písmeno je zmenené na veľké J, aby to vzbudzovalo dojem, že to je samostatná veta,“ dodal Hamran. 

Nahrávky a prepisy boli predmetom mnohých tlačových konferencií Smeru. Robert Fico disponoval nahrávkami aj v čase, keď ich nemal obhajca samotných vyšetrovateľov. 

Obhajca vyšetrovateľov a vedenie polície apelujú mesiace na to, aby sa prokuratúra nesprávnymi prepismi zaoberala. 

Vyšetrovatelia ostávajú naďalej obvinení. Zvrat, by mohol nastať po rozhodnutí Ústavného súdu, na ktorý Peter Kubina apeluje s odkazom, že sú odposluchy nelegálne.

 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti