Základný kameň poklepkával ešte Mečiar. Tunel Višňové má nový termín dokončenia a ani ten zrejme nestihnú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tunel Višňové sa opäť odkladá. Za desaťročia výstavby už termínov bolo neúrekom, najnovšie Minister dopravy pripustil, že tunel budú motoristi využívať až v roku 2025. Podľa odborníka na dopravu to môže byť ešte neskôr.

Hľadať v Európe podobný unikát by zrejme dalo poriadne zabrať. Základný kameň tunela Višňové poklepkával ešte v plnej sile Vladimír Mečiar. Od vtedy si kladivko podávala každá garnitúra a prinášala nové termíny.

„Všetky termíny tak, ako sú zakotvené, budú dodržané a tým pádom tak ako sme otvorili v roku 2019 bude tento úsek spojazdnený,“ povedal ešte v roku 2015 vtedajším minister dopravy Ján Počiatek.

Po šiestich rokoch – samozrejme bez tunela – Andrej Doležal dal ďalší termín. „Som presvedčený, že ten termín je stihnuteľný a že termín 2023 sprejazdniť tunel je reálny,“ nádejal sa veril v apríly 2021 minister Doležal.

Prečítajte si tiež:

​To, že by sa tunelom malo jazdiť na konci tohto roka, ešte svieti aj na webe visnovebude.sk, ktorý spustili spolu s oživením výstavby pred dvoma rokmi.

„Nepripúšťame žiadny iný termín, v decembri 2023 sa tu bude jazdiť,“ povedal vtedajší predseda predstavenstva NDS Juraj Tlapa.
Lenže to všetko sa napísalo a povedalo pred pár rokmi. Dnes platí oficiálne toto.

„Ten jediný oficiálny aktuálny termín, ktorý komunikuje zhotoviteľ je koniec roka 2024 respektíve začiatok roka 2025,“ hovorí minister Doležal.

To znamená že o dva roky. Ďalšie dva roky sa bude jazdiť cez rozpadajúcu sa cestu pod Strečnom. Lepšie povedané – je to iba termín, ktorý ani o dva roky nemusí korešpondovať s realitou.

Podľa šéfa VÚD tunel zrejme dokončia najskôr v roku 2026

„Triafanie termínov a určovanie termínov, kedy bude dokončený nejaký úsek diaľnice, na Slovensku je to už niečo ako lotéria,“ myslí si Ľubomír Palčák, šéf Výskumného ústavu dopravného.

Stavebné práce podľa neho možno do konca roku 2024 dokončia, no tunel musia ešte osadiť technológiami. Tam je verejná súťaž úplne na začiatku. Bez osvetlenia, dopravného značenia, protipožiarnych systémov, či vetracích zariadení tunel nie je možné sprejazdniť.

„Keby som bol veľmi optimistický, a by sa nám niekedy do konca tohto roku podarilo vysúťažiť, čo nie je úplne teraz reálne, tak potrebujeme ešte ďalšie dva roky na montáž tejto technológie,“ dodal Palčák.

To by znamenalo že jazda tunelom prichádza do úvahy najskôr v roku 2026. Táto vláda je v poradí jedenásta, ktorá tunel naisto sľúbila, no na jeseň končí.

Súčasný šéf diaľničiarov Vladimír Jacko verí, že aj s technológiami sa tunel dá stihnúť do dvoch rokov. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti