Za zbieranie snežienok hrozí vysoká pokuta. Zmenu pravidiel nezaregistrovali ani niektoré úrady

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zvykli ste na jar zbierať snežienky? Hoci časť Slovenska je ešte stále pod snehom, na západe už snežienky kvitnú od februára. Zisťovali sme, či sa smú trhať alebo nie. Táto otázka zaskočila dokonca aj úradníkov. Na internete kolujú aj neaktuálne informácie.

Hľadať snežienky sme sa vybrali aj my a našli sme ich pokope tisíce. Len pár minút chôdze lesom nad Nitrou nájdete doslova biele polia. Sú plné rozkvitnutých snežienok.

Podľa strážcu prírody Viktora Mlyneka je takýchto miest na Zobore niekoľko. Prvé snežienky tam tento rok rozkvitli asi pred dvoma týždňami. Je ich vraj ale o čosi menej.

Prečítajte si tiež:

​Ak by vám pri pohľade na snehobiele koberce kvetov napadlo natrhať si pár do vázy, zastavte sa. Voľne rastúcu snežienku trhať nikde na Slovensku nesmiete. Je totiž na zozname chránených rastlín a hrozí za to pokuta. Spoločenská hodnota jedného jedinca je 200 eur.

Pravidlá sa menili v roku 2021 a snežienka sa odvtedy stala zákonom chránenou rastlinou v plnom rozsahu.

Aktuálne informácie sa, zdá sa, medzi verejnosť ani trhovníkov ešte dostatočne nerozšírili a nevedeli to ani na niektorých úradoch. Sekli sa v Petržalke, podobný omyl sa podaril aj bratislavskej župe. Všetci už mylné informácie stiahli alebo opravili.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ochrana prírody

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.