Poslanci mieria do osady na Slovensku, v ktorej deti trpia hladom a zimou a rodiny tam žijú ako v stredoveku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Do osady, z ktorej odvážajú podchladené a podvyživené deti, mieria poslanci parlamentu na prieskum. Chcú zistiť, čo sa v Richnave na Spiši deje a kto tam zlyháva.

Po smrti bábätka, ktoré odviezli v zúboženom stave je čas zamyslieť sa, kde sú peniaze z rôznych projektov, keď tam osadníci stále žijú ako v stredoveku. 

​„Nie je normálne, že v našej vyspelej spoločnosti niekto porodí dieťa, ktoré zomrie od hladu a chladu,“ hovorí Vladimír Ledecký, predseda výboru NR SR pre sociálne veci.

Bežný človek môže ostať podráždený, veď ak sa neviem o deti postarať, prečo na svet privádzam ďalšie. Iní ľudia si zase povedia – a kto sa stará o nás. Lenže tu sa bavíme o deťoch, ktoré sa na svet do biednej chatrče nepýtali a trpia zväčša pre svojich rodičov.

„Určite zlyhávajú nejaké veci. Konkrétne v obci Richnava platíme terénnych pracovníkov, čiže obec by mala mať informácie, ktoré rodiny sú problematické,“ pokračoval Ledecký.

Prečítajte si tiež:

​Starosta zatiaľ nechce komunikovať o týchto problémoch, vraj sa vyjadrí až pred poslancami. No nebohý Paľko nebol jediný, ktorý tam trpel. Ľudia z ministerstva sociálnych vecí a rodiny si myslia, že pôsobiť preventívne na rodiny by mala obec.

„Chceme zistiť, či je v systéme chyba a aké opatrenia je potrebné navrhnúť, aby v 21. storočí v strede Európy deti neumierali na to, že sú zanedbávané,“ dodal Ledecký.

„Nepoznám žiadnu inú komunitu v Európe, ktorá by žila v takýchto podmienkach. Naozaj, sme hanbou nielen Slovenska, ale celej Európy.

Stovky miliónov eur natieklo do osád cez rôzne projekty, no detí sa stále budia v chatrčiach z konárov a preglejok. Mnoho rodičov sa o ne jednoducho nevie postarať.

„Je to zodpovednosť nás všetkých, nemali by sme ju presúvať z jedného subjektu na druhý,“ reaguje sociologička Silvia Porubänová.

„Vyzývam zodpovedných politikov, aby nechodili do osád na výlety, ale aby si vyhrnuli rukávy a začali v tých lokalitách riešiť problémy. Aby tam postavili cesty, vodovod, kanalizáciu. Aby tam z európskych peňazí postavili obydlia, ktoré túto komunitu privedú do 21. storočia,“ uzavrel Pollák.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti