Požiar v Banskej Štiavnici sa podarilo zlikvidovať, hasiči situáciu monitorujú

Požiar v Banskej Štiavnici sa podarilo zlikvidovať, hasiči situáciu monitorujú
Zdroj: FOTO TASR - Ján Krošlák

Rozsiahly požiar v centre Banskej Štiavnice sa hasičom podarilo zlikvidovať, situáciu však budú naďalej monitorovať. Uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková. 

"Likvidácia požiaru prebiehala do neskorých nočných hodín. Dohášanie skrytých ohnísk a monitorovanie objektov bolo vykonávané počas celej noci. Aktuálne prebieha na mieste udalosti okrem neustáleho monitorovania aj odčerpávanie vody z objektov a postupné sťahovanie hasičskej techniky na hasičské stanice," priblížila Zeleňáková.

Požiar sa v sobotu postupne rozšíril z jednej budovy aj na ďalšie objekty v centre mesta, celkovo na sedem budov.

Polícia začala v súvislosti s požiarom v  Banskej Štiavnici trestné stíhanie

Polícia v Žiari nad Hronom začal v súvislosti so včerajším požiarom trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. „Aj dnes je na mieste policajný výjazd a pokračuje obhliadka miesta činu. Na poškodených objektoch vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške,“ uviedli na FB stránke.

V Banskej Štiavnici vyhlásili mimoriadnu situáciu

Primátorka mesta Nadežda Babiaková vyhlásila v dôsledku požiaru mimoriadnu situáciu. Informovala média hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Pri mimoriadnej situácií nedošlo k následkom na živote a zdraví okrem miernej intoxikácie jedného príslušníka – hasiča dobrovoľníka.  

Schránkam milencom v Banke lásky sa údajne nestalo nič

Podľa informácií TV Markíza sa schránkam uloženým v Banke lásky nič nemalo stať. Trezor je totiž uložený v podzemí v 500-ročnej bani na zlato. Steny tvoria andezitové horniny.

Banské múzeum až do odvolania uzavrelo expozície v troch objektoch

Slovenské banské múzeum (SBM) v dôsledku sobotňajšieho (18. 3.) požiaru v Banskej Štiavnici až do odvolania uzavrelo expozície v troch objektoch. Informovalo o tom na sociálnej sieti. 

Múzeum uzavrelo Galériu Jozefa Kollára aj budovu známu ako Berggericht, v ktorej sa nachádza mineralogická expozícia múzea, informačné centrum či sprístupnená štôlňa Michal. Obe budovy sa nachádzajú na Námestí svätej Trojice, ktoré bolo požiarom zasiahnuté. 

Najhoršie dopadla budova Berggerichtu

"Najzávažnejšie škody sú na budove Berggerichtu. Predpokladáme, že rozsah škôd bude fatálny, ohrozená môže byť aj statika budovy, jej stav posúdi v najbližších hodinách statik. S najväčšou pravdepodobnosťou bude nevyhnutné odstrániť torzo strešnej konštrukcie, ktorá sa na mnohých miestach prepadla do vlastnej budovy," uviedlo na sociálnej sieti Ministerstvo životného prostredia SR, pod ktoré SBM spadá. 

Galéria Jozefa Kollára zostala požiarom nepoškodená

Ako na sociálnej sieti priblížila riaditeľka múzea Zuzana Denková, Galéria Jozefa Kollára zostala požiarom nepoškodená, priestory susediace s Berggerichtom sú však v dôsledku hasenia mokré. "Podarilo sa nám spoločne evakuovať celú expozíciu, depozitáre i výstavy," dodala Denková. 

Múzeum pre verejnosť dočasne uzatvára aj Starý zámok. Do jeho priestorov zamestnanci múzea spoločne s dobrovoľníkmi počas požiaru odnášali vzácne zbierkové predmety z expozícií na banskoštiavnickom námestí. 

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu (18. 3.) dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Situácia je už aktuálne stabilizovaná, hasiči však naďalej likvidujú ohniská.

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.