Zdravotné poisťovne nechcú preplácať niektoré dietetické potraviny. Ministerstvo s ich návrhom nesúhlasí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bezlepkové potraviny, či špeciálna výživa pre dojčatá a ľudí na lôžku - bez receptu za vlastné. Zdravotné poisťovne to už preplácať nechcú. Ministerstvu v liste napísali, že musia šetriť. Pacienti ale hovoria, že to pre nich nie sú len potraviny, ale lieky, bez ktorých sa nezaobídu.

To, že by zdravotné poisťovne už neprispievali na bezlepkové potraviny si nevie predstaviť ani celiatička Lenka. Na materskej by to finančne neutiahla.

„Niekto má tabletky na vysoký krvný tlak, tak pre nás je jediný liek tie bezlepkové potraviny, ktoré sú mnoho, mnohonásobne vyššie ako bežné potraviny. Múka stojí aj 5, 6, 7 euro, poisťovňa nám hradí 4,5 eura,“ hovorí Lenka Bezáková.

Zdravotné poisťovne tieto potraviny nepovažujú za lieky

Asociácia zdravotných poisťovní žiada vyradiť z kategorizácie niektoré bezlepkové potraviny, výživu pre dojčatá či enterálnu výživu.

Práve enterálna výživa je ale jedinou možnou potravou pre stovky ľudí na lôžku. Nedávno sme informovali napríklad o pani Michaele, ktorej ju elektrická pumpa dávkuje priamo do žalúdka.

„Teraz dokupujeme veľa vecí, ktoré poisťovňa neprepláca, a už keby malo toto nastať, tak pre nás je to nereálne. Stáť by to malo približne tisíc eur. Manželka má invalidný dôchodok 518 eur,“ vysvetlil Michal Sušienka, manžel Michaely.

Prečítajte si tiež:

​„Dietetické potraviny týchto skupín slúžia len na nutričnú podporu, čiže sa týkajú priamo výživy obyvateľstva a ich úhrada patrí skôr do sociálnej oblasti, ako do zdravotnej starostlivosti,“ napísala v liste Asociácia zdravotných poisťovní.

To, že dietetické potraviny sú v podstate liekom, potvrdila aj prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

„ Sú nevyhnutnou súčasťou liečby pacientov s rôznymi ochoreniami, aj detí, ak by boli nedostupné kvôli finančnej náročnosti, zdravotný stav pacientov sa zhorší,“ priblížila Lévyová.

Ministerstvo zdravotníctva s návrhom poisťovní nesúhlasí

Zdravotné poisťovne hovoria, že s návrhom prišli preto, aby finančne zvládli preplácanie nových inovatívnych liekov, ktoré boli schválené.

Z celkového balíka, ktorý dávajú zdravotné poisťovne na lieky a zdravotnícke pomôcky pritom ide na dietetické potraviny iba niečo vyše 2 %.

O téme bude rozhodovať kategorizačná komisia. Ministerstvo zdravotníctva ale s návrhom poisťovní nesúhlasí.

Prečítajte si tiež:

​„Podľa nás rieši iba tú ekonomickú stránku pre zdravotné poisťovne, ale nie práve pre pacienta. Je to pre nich esenciálna časť liečby a my sa s týmto nestotožňujem,“ priblížila postoj ministerstva jeho hovorkyňa Petra Lániková.

Podľa poisťovní by mohla byť jedna z možností aj to, že by sa dietetické potraviny nepreplácali zo zdravotného, ale zo sociálneho poistenia. Tak je to napríklad v Česku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lieky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.