Slovákov od zavretých obchodov nič neodradilo. Vynašli sa

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Svoje zarobené eurá boli míňať v zahraničí.

Dnes ste chlieb či maslo zohnali na Slovensku len ťažko. Väčšina obchodov bola totiž zatvorená. Podľa nového zákona to tak vo sviatok už bude stále. Niektorým je to jedno, iní z toho trikrát nadšení nie sú .

Ako keby sa blížil koniec sveta. Takto to deň pred sv. Cyrila a Metoda nakupovali vo veľkom. Dnes už parkoviská pred obchodmi zívali prázdnotou. Na nové „sviatkové" pravidlá si niektorí budú zrejme zvykať dlhšie.

S našou kamerou sme však zašli za hranice, kde boli plné parkoviská áut so slovenskými značkami.

Pod Tatrami sme našli aj pani, ktorú sviatočný deň a zatvorené obchody vôbec nezaskočili. A prečo? Pozrite si reportáž, ktorú pripravili naši kolegovia z Televíznych novín.

Zo zákona zatvorené všetky obchody prináša novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna tohto roku. Do praxe zavádza zatvorenie predajní počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dňa v roku.

Výnimkou sú napríklad len čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Celkovo majú byť podľa novely Zákonníka práce obchody povinne zatvorené 1. januára, 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu, Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12. hodine, 25. decembra a 26. decembra.


BRATISLAVA, HAINBURG/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hainburg

Dôležité udalosti