Pozor na túto rastlinu, ktorú môžete mať v záhrade. Žena skončila v nemocnici

Žena sa poranila v záhrade, skončila v nemocnici.
Zdroj: tn.cz

Mlieko z rastliny je toxické a môže spôsobiť nepríjemné popáleniny.

Záhradkárka z Čiech si upravovala skalku. Skončila však v nemocnici. Na skalke jej rastie aj obľúbená skalnička prýštec, ktorú žena práve okopávala. Jej mlieko je však toxické a môže spôsobiť nepríjemné popáleniny. Žene tekutina z rastliny kvapla na ruku, s ťažkou alergickou reakciou skončila na infúziách v nemocnici, píše tn.cz.

Zdroj: tn.cz

"Varujem všetkých priateľov, ktorí majú túto krásavicu v skalke, či záhone. Je to prýštec, tečie z neho biele mlieko, ktoré je prudko jedovaté. Strihala som ju a teraz ležím v nemocnici na infúziách a čakám na výsledky. Dostala sa mi do tela cez kožu a reakcia bola šialená. Pozor na deti a psíkov, " napísala na sociálnej sieti záhradkárka zo Zlínska.

Mliečniky sú obľúbené izbové i záhradné rastliny. Produkujú však jedovatú mliečnu miazgu, ktorá pri poranení rastliny vytečie von, aby zacelila ranu. Pri kontakte s kožou je prudko toxická. Podľa druhu je miera dráždivosti 10-tisíckrát až 100-tisíckrát silnejšia ako kapsaicín v čili.

Predovšetkým pri kontakte so sliznicami, očami alebo ústami môže behom pár minút vyvolať silný zápal a je nutné vyhľadať lekára. "Táto tekutina je veľmi agresívna a po postriekaní môže spôsobiť poleptanie pokožky. Manipulujte s touto rastlinou vždy v rukaviciach. Pokiaľ dôjde k zasiahnutiu pokožky, postihnuté miesto rýchlo opláchnite vodou, " varuje lekár z kožnej ambulancie v Kutnej Hore.

Pri poleptaní sa príde zdurenie slizníc, výtok z nosa či očí, ktorý je vodnatý a neskôr i hlienovitý. Ďalej sa prejavuje malátnosťou, bolesťou hlavy, opuchom úst. V prípade požitia sa jed vstrebáva tráviacim traktom do tela a spôsobuje zvracanie, koliky, hnačky, kŕče, triašku a zmeny pulzu.

PRAHA/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti