Tankujeme najlacnejšie v tomto roku. Dlho sa to však neudrží

Výhodné ceny sa dlho neudržia.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Cena nafty je pod jedným eurom.

Dobrá správa pre motoristov. Tankujeme najlacnejšie v tomto roku. Cena nafty dokonca na niektorých čerpacích staniciach na východe Slovenska, klesla pod psychologickú hranicu jedného eura. Výhodné ceny sa ale zrejme dlho neudržia.

V zime sme ešte tankovali benzín za euro a tridsať centov, teraz je to o sedem centov menej. Ešte lepšie to majú majitelia dieselových motorov. Nafta klesla až o desať centov a už aj v Bratislave sa jej cena drží okolo jedného eura.

Podľa burzového makléra môžu za nižšie ceny najmä Spojené štáty, Nigéria a Líbya (mapa sveta), ktoré ťažšia rekordne veľa ropy.

„A čím sú vyššie svetové zásoby ropy a tým pádom aj cena ropy je veľmi nízka," vysvetľuje Ronald Ižip.

Burzoví analytici ale varujú, že z nízkych cien benzínu a nafty sa už dlho tešiť nebudeme. V najbližších týždňoch by mala cena porásť.

„Keďže cena ropy stúpla za posledné dva týždne asi o sedem, alebo osem percent, z toho je zrejmé, že aj cena pohonných hmôt na Slovensku stúpne pravdepodobne o niečo viac ako 5 percent," vysvetľuje Ižip.

Výhodnejšie ceny by ale mali zostať minimálne dva týždne. Podľa analytika Petra Voštinára je ale zlacňovanie celosvetový trend, ktorý bude v budúcnosti silnieť.

„Nepripúšťame si, že naozaj technologický pokrok dokázal zmeniť fundament na trhu s ropou a tá ropa bude v dlhodobom horizonte lacnejšia a možno príde na trh niečo iné, napríklad elektromotory," hovorí Voštinár.

Tie dokážu každých päť rokov zdvojnásobiť svoju kapacitu, už v blízkej budúcnosti by to mohlo ropu definitívne vyradiť z motoristického sveta.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti