Predpoveď na jar: V strednej Európe to bude divoké, extrém sa nevyhne ani Slovensku

Predpoveď na jar: V strednej Európe to bude divoké, extrém sa nevyhne ani Slovensku
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Bob Pool

Meteorológovia pri príležitosti začiatku astronomickej jari vydali dlhodobú predpoveď na toto ročné obdobie.

V niektorých krajinách zima ešte nepovedala posledné slovo, iné čoskoro čakajú búrky s hroziacimi povodňami, informujú meteorológovia z portálu Accuweather, pričom konkrétne v regióne strednej Európy, do ktorého patrí aj Slovensko, sa v druhej polovici jari prejavia prudké výkyvy počasia.

Na severe kontinentu naďalej prevláda zimné počasie a na oteplenie si budú musieť ešte pár týždňov počkať. Na Britskom súostroví predpovedá medzinárodný tím meteorológov výraznejšie oteplenie až v apríli, prechod ale nemusí byť plynulý.

Prečítajte si tiež:

​„V Spojenom kráľovstve a Írsku môžu teploty do konca apríla stúpať a klesať ako na horskej dráhe, ale nakoniec by sa mohli priblížiť k dlhodobému priemeru,“ uviedol hlavný meteorológ AccuWeather Tyler Roys.

Najbúrlivejšie počasie s veľkým množstvom zrážok čaká začiatkom jari južnú a juhovýchodnú Európu. Najmä v Taliansku a na Balkáne tak hrozia povodne. Na severe Apeninského polostrova hrozia v dôsledku vlhkého a búrlivého charakteru aj ničivejšie javy, ako je krupobitie či mimoriadne silný vietor.

Neskôr, s nástupom vyšších teplôt sa extrémne počasie presunie do pásma medzi Francúzskom až po Poľsko. Meteorológovia v súvislosti so zvýšeným rizikom extrémneho počasia špeciálne vypichli Nemecko a Poľsko, no prudké výkyvy počasia sa zrejme nevyhnú ani okolitým krajinám, medzi ktoré patrí aj Slovensko.

Predpoveď pre Slovensko

Podľa predpovede počasia to vyzerá tak, že na veľkej časti územia Slovenska sa budú teploty do konca tohto týždňa držať na úrovni plus 20 stupňov Celzia. Potom sa však otvorí atlantické prúdenie, v ktorom k nám budú postupovať jednotlivé frontálne systémy, informuje portál iMeteo.

Tie by mali postupovať v pomerne teplom vzduchu, čo spôsobí, že na frontoch sa budú vyskytovať aj búrky. Prvé búrky hrozia už tento týždeň, no nateraz by mali byť slabšie.

Prečítajte si tiež:

​V závere marca to predbežne vyzerá na ochladenie. Príliv chladného, pôvodom arktického vzduchu od severu môže zraziť teploty výrazne nadol a vrátiť by sa mohlo aj sneženie. Sneh však ani na začiatku jari nie je výnimočný pričom podľa predpovede by sme sa ho mohli dočkať ešte aj začiatkom apríla.

Druhá polovica jari by mala byť na Slovensku taktiež pomerne búrlivá. Očakáva sa obdobie častejších zrážok a vyššej vlhkosti. Teploty by mali byť ako celok na úrovni dlhodobého priemeru až slabého nadpriemeru no môžu sa vyskytnúť aj výkyvy.

V priloženom videu si môžete pozrieť aktuálnu predpoveď počasia:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.