Účet za elektrinu vám narastie aj počas dovolenky. Toto sú najväčší žrúti energie

Televízor (ilustračná snímka)
Televízor (ilustračná snímka) Zdroj: shutterstock.com/simone mescolini

Poradíme vám, ako môžete ušetriť.

Hoci ste na pláži pri mori, účet za elektrinu vo vašej domácnosti vám môže nepríjemne narásť. Postarajú sa o to spotrebiče, ktoré sú v pohotovostnom režime. Iba počas jednej dovolenky vás môžu pripraviť aj o necelých desať eur.

Na prvý pohľad je televízor vypnutý, to isté platí aj o set-top-boxe. Oba spotrebiče ale svietia na červeno a to znamená, že vám ustavične, a najmä nenápadne, odoberajú elektrinu.

Najväčšími žrútmi elektriny v takzvanom stand-by režime je jednoznačne elektrický kotol, audio systém, modem a televízor.

Podľa prepočtov môžete takýmto spôsobom prísť až o sto eur za rok alebo v prepočte o štyri eurá týždenne.

Matúš Zelený so svojimi kolegami z portálu Krotitelia energií predstavil kalkulačku úspor. Na nej je najlepšie vidieť, o koľko peňazí ročne prichádzame, ak máme spotrebiče celý čas v stand-by režime. Napríklad wi-fi router v permanentnej pohotovosti zožerie počas celého roka elektrinu za takmer dvanásť eur, televízor za necelých päť.

Vypínanie spotrebičov z elektrickej siete nie je vždy jednoduché a dokáže zabrať aj veľa času. Podľa odborníka sa to oplatí iba v niektorých prípadoch.

Odborníci radia, že vypínať stand-by režim sa oplatí, keď človek ide ráno do práce, alebo napríklad, keď ide spať.

Na šetrenie ale myslia aj výrobcovia spotrebičov. Tie oproti minulosti žerú aj päťnásobne menej energie.

No a okrem sto eur, ktoré dokážeme ušetriť na stand-by režime, sa dajú ďalšie desiatky eur získať k dobru napríklad na šetrení vody alebo tepla.

„Častokrát majú pocit, že to je iba troška, veď to nevadí, to je pár litrov alebo pár kilowattov. Keď to ale robíme každý deň, tak tá úspora môže byť naozaj výrazná, aj v stovkách eur," dodáva ekoporadňa.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme šetrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.