Omeškala sa s platením nájmu a bez varovania ju z bytu vyhodili. Mali na to právo?

Ilustračné foto.
Na snímke bratislavské sídlisko Dlhé diely v Bratislave Zdroj: TASR

Opäť sa ukázalo, že bez jasných pravidiel v zmluve sa môžete ľahko dostať do vážnych problémov.

Omeškala sa s platením podnájmu a majiteľ jej bez varovania zbalil veci a vymenil zámok na dverách. Bez zásahu polície by ostala mladá mamička na ulici aj s päťročnou dcérou. Opäť sa ukázalo, že bez jasných pravidiel v zmluve sa môžete ľahko dostať do vážnych problémov.

Mladá mamička sa ocitla v bezvýchodiskovej situácii. Za robotu jej nezaplatili a ona nemala na nájom.

„Minulý týždeň som mu nezaplatila celý nájom, mala som dostať peniaze, čo opatrujem hendikepovanú, ale nedostala som a týmto vznikla dlžoba a žiadny iný príjem som nemala," povedala nájomkyňa.

Majiteľ bytu už viac na svoje peniaze čakať nechcel a žiadal, aby nájomkyňa z bytu odišla najneskôr do dvoch mesiacov. Potom nečakane zmenil taktiku, vraj má nových nájomcov a zbaliť sa má aj s dcérou do troch dní.

„Nezaplatenie nájmu je samo o sebe porušenie povinnosti, avšak na to, aby bol založený výpovedný dôvod, sa vyžaduje, aby nájomca neplatil nájom včas v trvaní dlhšom ako sú tri mesiace," vysvetlil právnik Pavol Uhrinovský.

Po tom, ako sme sa začali o prípad zaujímať, situáciu ešte viac vyhrocoval. Odpojil káblovku, v byte vypol elektrinu a plyn. A o deň neskôr nedal nájomníčke žiadnu šancu na záchranu.

Napokon sa ukázalo, že problém začal samotným podpisom zmluvy. Je zásadný rozdiel či podpisujete zmluvu o nájme alebo podnájme.

Aby ste sa do budúcna vyhli nepríjemnostiam, dobre si overte čo podpisujete. Rozlišujte medzi nájomnou a podnájomnou zmluvou. A skontrolujte si, čo konkrétne v byte môžete využívať, a čo už naopak nesmiete.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nájom

Dôležité udalosti