Je sladšia Coca-Cola u nás alebo v Rakúsku? Toto jej dodáva chuť

Ilustračná snímka.
Zdroj: OlegDoroshin/shutterstock.com

Vypitím jednej pollitrovky si vyčerpáme takmer polovicu denného energetického príjmu.

Slovenský ľadový čaj má v zložení viac citrónovej šťavy. Rakúsky sa ale zaobišiel bez farbiva a okrem cukru má v zložení aj zdravšiu fruktózu. Takto sme vás o porovnaní zloženia jednej z potravín informovali ešte vo februári. Ako je na tom Coca-Cola? Nie je menej sladká ani horšia než u susedov. Rozdiel je v použití sladidla u nás a v Rakúsku.

My sladíme izoglukózou, Rakúšania cukrom. To prvé sladidlo však horšie nie je. Deciliter koly obsahuje podľa údajov výrobcu 10, 6 gramov cukru, čoo sú dve lyžičky. Je prakticky jedno, či táto energia je z izoglukózy alebo repného cukru, teda sacharózy. Obe sladidlá v sebe majú glukózu a fruktózu. Odlišný je len ich pomer.

Chute týchto látok sú také podobné, že ich človek ani nevie rozoznať. Glukóza má rýchly nástup a aj pád. Fruktóza sa do organizmu uvoľňuje o niečo pomalšie. Píše portál aktuality.sk.

Cena kila cukru sa pohybuje okolo jedného eura. Pri výrobe nápoja ho navyše treba rozpustiť a výroba sa tak zdražuje. Izoglukóza je ale lacnejšia a najmä je tekutá. Pri výrobe sa jednoducho pridá do výrobku, čo šetrí náklady aj čas.

Vypitím jednej pollitrovky si tak vyčerpáme takmer polovicu denného energetického príjmu. Telo však cukor potrebuje. „Nedá sa povedať, že by bol jeden z cukrov lepší alebo horší. Ak ho konzumujeme priveľa, uškodia nám oba druhy," hovorí odborník na výživu doktor Peter Minárik.

BRATISLAVA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Coca cola

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.