Odborníci varujú pred výplňami vrások a pier. Môžete prísť o zrak

Ilustračná snímka.
Zdroj: puhhha/shutterstock.com

Odborníci varujú, že poškodenie zraku sa už nedá úplne vyliečiť.

Odborníci varujú fanúšičky kozmetických výplní, že z takéhoto vylepšovania môžu oslepnúť. Počet pacientov, ktorí trpeli po zákroku komplikáciami narástol úmerne k tomu, ako sa výrazne zvýšil počet ľudí, ktorí absolvovali takéto vylepšenie. Tvrdí to profesor Ash Moshehebi pre The Sun.

Plastický chirurg z Kráľovskej nemocnice v Londýne povedal: "Náplň je ako injekcia pasty. A sa táto pasta dostane do cievy, ktorá sa spája so sietnicou na zadnej strane oka, môže to viesť k slepote. Ak sa to neurobí opatrne, môže sa to stať," varuje Moshehebi.

Profesor, ktorý má 20 ročnú prax, pripustil, že uprednostňuje iné typy úprav ako injekčné výplne okolo očí. Práve pre možné riziká. Varoval aj pred podpultovými injekciami podávanými doma nekvalifikovanými ľuďmi.

"Videl som strašné infekcie na tvári, kedy pacienti skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti," dodal.

"Ak sa to neurobí správne a v čistom prostredí, hrozí infekcia. Našťastie som sa nestretol s prípadom, kedy by niekto stratil zrak. Iba som o tom čítal. Vidíme však čoraz viac komplikácií, pretože výplne sú čoraz popupálrnejšie," povedal Moshehebi.

Dermálne výplne sa podávajú injekčne a používajú sa na vyplnenie vrások a na zväčšenie objemu pier a líc. Obsahujú rôzne zložky ako kolagén a kyselinu hyalurónovú, ktorá sa u ľudí vyskytuje prirodzene a pomáha hydratovať pokožku okolo očí a iné časti tela. Takéto výplne môžu mať dočasný alebo trvalý účinok.

Nová štúdia z Južnej Kórey, ktorú publikovali tento týždeň, skúmala prípady deviatich pacientov z celého sveta, ktorí utrpeli stratu zraku po tom, čo dostali injekčné výplne. "Išlo o ženy vo veku od 26 do 45 rokov a vo všetkých prípadoch šlo o výplne kyseliny hyalurónovej. Aplikovali im ich lekári vrátane plastických chirurgov a dermatológov," znie v oficiálnej správe.

"Zlepšenie zrakovej ostrosti u pacientov s cievnou oklúziou (krvné zrazeniny) po injekčnej náplni je extrémne zriedkavé a po počiatočnom zranení už nedošlo k úplnému zotaveniu videnia," dodali výskumníci.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti