Slovenská družica má problém. Nefungujú jej systémy

Ilustračná snímka.
Zdroj: Vadim Sadovski/shutterstock.com

Slovenská republika je 78. krajinou, ktorá vlastnými silami postavila a vypustila do vesmíru vlastnú družicu.

Slovenskú družicu skCube vypustili do vesmíru pred dvoma týždňami a už sa objavili prvé problémy. V noci z piatka na sobotu prestali fungovať systémy, a tak si družica neplní svoj účel. Keďže nevyužíva senzory, môže sa stať, že nedokáže urobiť ani fotky Zeme.

"Pravdepodobne ide o problém s palubným počítačom OBC. Technický tím bude počas nasledujúcich hodín intenzívne pracovať na analýze a náprave problému. Vysielač nejaví žiadne známky poškodenia a je plne funkčný," píšu tvorcovia na svojom webe.


Na to, že niečo nie je s družicou v poriadku, upozornil portál dsl.sk. „Na družici neboli na začiatku podľa dostupných informácií aktivované doplnkové subsystémy ako komunikácia v pásme 2.4 GHz, fotenie a prítomný fyzikálny experiment, plnila si len základné úlohy potrebné pre fungovanie družice," píše dsl.sk.

Prvá slovenská družica skCUBE okolo Zeme obieha vo vzdialenosti viac ako 500 kilometrov rýchlosťou 7, 8 km/s.

Tisíce eur na projekt

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Žilinská univerzita na projekt skCUBE dostali za 7, 5 roka dohromady 370-tisíc eur, z toho išlo 120-tisíc na štart družice. Na stavbe a vývoji družice pracovali členovia SOSA a študenti niekoľkých Slovenských univerzít v podstate zadarmo. Väčšina podobných projektov v zahraničí stála jeden až jeden a pol milióna eur. Píše o tom žilinská univerzita.

Slovenská republika je 78. krajinou, ktorá vlastnými silami postavila a vypustila do vesmíru vlastnú družicu.

BRATISLAVA/zž

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme SkCUBE

Dôležité udalosti