Ľudia chcú ísť voliť

Hlavné mestá samosprávnych krajov
Zdroj: pb

Mestá vydali viac preukazov ako pred 1. kolom.

Záujem o 2. kolo volieb je vyšší ako pred dvomi týždňami. Mestské úrady totiť vydali viac voličských preukazov.

Na Mestskom úrade v Trenčíne vydali pre druhé kolo prezidentských volieb 1444 voličských preukazov, potvrdila hovorkyňa mesta Erika Ságová. Počet vydaných voličských preukazov v porovnaní s prvým kolom, kedy vydali na trenčianskej radnici 963 voličských preukazov, stúpol o 481.

Rovnaká situácia bola aj v Považskej Bystrici. Oproti roku 2009 vydali takmer dvojnásobný počet. Ako informovala Daniela Bubáková z považskobystrickej radnice, v roku 2009 vydali pre druhé kolo 566 voličských preukazov, v tomto roku to bolo až 1011.

Južné Slovensko

V Lučenci vydali už takmer 660 voličských preukazov. Ako TASR informoval Ján Šnúrik z tamojšieho mestského úradu, preukazy stále vydávajú, preto toto číslo nemusí byť konečné. "Pred druhým kolom môžeme hovoriť o zvýšenom záujme, k dnešnému poludniu sme vydali 657 voličských preukazov. O vydanie môžu obyvatelia požiadať do 15.00 h, takže číslo môže byť ešte vyššie," informoval Šnúrik.

Podobná situácia je aj v Rimavskej Soboty. "Pre druhé kolo sme vydali doteraz 627 voličských preukazov. Pre prvé kolo to bolo 425, ale už vtedy časť voličov požiadala o vydanie dokladu pre obidve kolá voľby prezidenta. Takže ľudí, ktorí plánujú voliť mimo svojho trvalého bydliska v Rimavskej Sobote, môže byť ešte viac," povedala Marta Feketeová z mestského úradu.

Zvýšený záujem o vydanie voličských preukazov majú aj obyvatelia Revúcej. „Pre druhé kolo sme vydali 295 preukazov, pričom aj u nás platí, že niektorí voliči si vybavili preukaz pre prvé aj druhé kolo naraz," informovala Adriana Hanesovská z referátu evidencie obyvateľstva Mestského úradu v Revúcej.

Spomedzi 7350 obyvateľov Hnúšte požiadalo podľa primátora Michala Bagačku o voličský preukaz pred druhým kolom prezidentských volieb 198 ľudí. Pred prvým kolom to bolo 157 obyvateľov.

V Tornali, kde žije takmer 7500 obyvateľov, si nechávajú ľudia vystavenie voličského preukazu na poslednú chvíľu. "Ešte aj teraz tu máme klientov, ktorí o to požiadali. Doteraz sme ich vydali 105, v tomto čísle je započítaných aj 40 ľudí, ktorí požiadali o vydanie voličského preukazu pre obe kolá naraz. V porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb už teraz je to nárast o 20 voličských preukazov," uviedol prednosta Mestského úradu v Tornali Lajos Balajti.

Horná Nitra

Aj samosprávy miest hornej Nitry hlásia nárast vydaných voličských preukazov z Bánoviec nad Bebravou, Partizánskeho, Prievidze, Novák, Handlovej a Bojníc.

O viac ako 100 voličských preukazov oproti prvému kolu Voľby prezidenta SR vydalo mesto Bánovce nad Bebravou pre to druhé. "V prvom kole to bolo 271 preukazov, pre druhé je ich zatiaľ 406," uviedla hovorkyňa mesta Ingrid Mozolová.

Mesto Partizánske podľa prednostky Mestského úradu Dáši Jakubíkovej vydalo pre prvé kolo voľby 428 preukazov. "Pre druhé je ich doposiaľ 621," informovala. Viac ako 1000 preukazov vydalo mesto Prievidza. "V prvom kole to bolo 856, pre toto 1441," spresnil Alojz Vlčko z mestského úradu.

V Novákoch vydali podľa viceprimátorky mesta Dany Hornej pre prvé kolo volieb celkom 57 preukazov. "V druhom kole je ich 79," doplnila. Veronika Lobotková z Mestského úradu v Handlovej informovala, že Handlová vydala pre prvé kolo 219 preukazov, pre druhé 339.

Počet vydaných voličských preukazov sa oproti prvému kolu zvýšil aj v Bojniciach. "Pre prvé kolo to bolo 113 preukazov, pre druhé zatiaľ 153," uviedla Jana Škulcová z mestského úradu.

O voličský preukaz môžu ešte obyvatelia spomínaných miest požiadať, čísla teda nemusia byť konečné.

Trnavský kraj

Ešte vyšší záujem o vydanie voličských preukazov ako v prvom kole volieb prezidenta Slovenskej republiky zaznamenali v regióne Trnavy. Potvrdili to mestské úrady v Trnave, Senici i Piešťanoch.

V Trnave vydali do dnešného poludnia 1250 preukazov, v prvom kole to bolo podľa vedúceho organizačného odboru Michala Dzurjanina spolu 765 preukazov. "Sú to teraz najmä mladí ľudia, ktorí budú v čase volieb mimo mesto," uviedol.

V Senici podľa Silvie Krčovej vydali v prvom kole 240, teraz je to 372 preukazov.

Na radnici v Piešťanoch podľa Daniely Juricovej z organizačno-právneho odboru vydali 570 preukazov. Údaj za prvé kolo bol 390 preukazov. V prezidentských voľbách v roku 2009 vydali v Piešťanoch spolu 740 preukazov.

Spiš

Aj na Spiš sa zvýšil počet vydaných voličských. „Mesto Poprad vydalo pre voľbu prezidenta v druhom kole 2110 voličských preukazov. Len pre porovnanie v druhom kole v roku 2009 bolo vydaných 1103 voličských preukazov. Zaznamenali sme teda nárast na úrovni viac ako 91%," informoval TASR hovorca mesta Poprad Marián Galajda.

O takmer 360 sa zvýšil počet vydaných voličských preukazov aj v Spišskej Novej Vsi. „Na druhé kolo sme ich vydali celkom 1066, v prvom kole pred dvoma týždňami to bolo 709," konkretizovala Brigita Sopková z Mestského úradu (MsÚ) v Spišskej Novej Vsi.

Aj v Levoči i Starej Ľubovni ich vydali viac. „Vydali sme celkovo 571 voličských preukazov, pričom na prvé kolo sme vybavili 378 žiadostí," objasnila Katarína Pavelčáková z MsÚ v Starej Ľubovni.

Rovnako aj v Kežmarku stúpol počet žiadateľov, celkovo mesto vyhovelo 534 voličom. „V prvom kole nebol až taký záujem, spolu sme vydali 332 voličských preukazov," dodala Mária Reznická z MsÚ v Kežmarku.

Žilina a Martina

O voličské preukazy pre druhé kolo prezidentských volieb prejavilo v Žiline záujem 2358 voličov, pričom v roku 2009 o ne požiadalo 1102 voličov. TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.

O preukazy pre prvé kolo podľa neho požiadalo 1616 voličov, v roku 2009 vydalo mesto Žilina pre prvé kolo 753 voličských preukazov. "Volebné miestnosti v 79 okrskoch budú otvorené od 7. do 22. hodiny," povedal Čorba.

V Martine vydali podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej pre druhé kolo prezidentských volieb 1501 voličských preukazov, v roku 2009 ich vydali 872. "Pre prvé kolo prezidentských volieb sme vydali 867 voličských preukazov, v roku 2009 o ne požiadalo 458 voličov," dodala Kalmanová.

SLOVENSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti