Do akého veku by sme mali šoférovať? Počet prípadov, keď dôchodcovia spôsobili nehody, stúpa

Dôchodca za volantom

Zaujímalo nás, ako je to u nás.

Do akého veku by mali ľudia šoférovať? Spomalené reflexy spôsobené starobou môžu ohroziť bezpečnosť cestnej premávky. Počet prípadov, keď dôchodcovia spôsobili dopravné nehody, na celom svete stúpa. Rôzne krajiny preto majú rôzne spôsoby, ako starkých spoza volantu dostať. Zaujímalo nás, ako je to u nás.

"Vekom sa nám zhoršuje zrak, sluch, pozornosť, psychické a motoristické reakcie. Keď príde k neočakávanej situácii na ceste, ich reakčný čas je spomalený, to znamená, že oni majú aj náchylnosť k panickej reakcii, nevedia to tak rýchlo vyriešiť," hovorí neurológ Nizar Najar.

Všetko je ale individuálne, preto na Slovensku skôr narodených monitoruje lekár. Držitelia vodičského preukazu by dva mesiace pred dovŕšením 65-tych narodenín mali navštíviť lekára a potom k nemu kvôli vodičskému oprávneniu chodiť každé dva roky.

"Aby ten lekár povedal v čom sú ešte dobrí a na čo si musia dávať pozor. Najväčšia chyba sú okuliare s hrubými rámami, ktoré im zabraňujú v periférnom videní zhruba asi o tých 40 až 50%," tvrdí dopravný psychológ Karol Kleinmann.

Výnimka ale niekedy potvrdzuje pravidlo. Niektorí bez problémov šoférujú dodnes. Dopravný psychológ ale upozorňuje, že sú dve skupiny vodičov - seniorov. Prvá od 65 do 80 rokov, a druhá nad 80-tkou." Tí spôsobujú už podstatne viacej dopravných nehôd a treba dať klobúk dole pred tými, ktorí ešte jazdia. Toto lekárske vyšetrenie by mali mať pri sebe vo vodičskom preukazuje," upozorňuje psychológ.

Neurológ ich ale za nebezpečných nepovažuje. Teda do určitého momentu." Starší ľudia chodia pomaly na cestách, neponáhľajú sa - z toho hľadiska nie. Ale nesmie prísť k neočakávanej situácii, kde treba pozornosť a rýchlejšiu reakciu," hovorí Nizar Najar.

Starnutie populácie ale nezastaví nikto, a tak možno v budúcnosti k nálepkám začiatočník či dieťa v aute pribudnú aj takéto. Alebo sa môžeme inšpirovať Rakúskom - tam starkí jazdia na špeciálnych autách s maximálkou 40. V Japonsku sa dokonca dôchodcov na cestách rozhodli zbaviť netradičnou motiváciou. Keď dobrovoľne pustia z ruky volant, pohrebná služba im dá 15 percentnú zľavu na pohreb.

Pozrite si reportáž redaktorky TV Markíza Henriety Hajtovej:

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šoférovanie

Dôležité udalosti