Známeho advokáta obvinili z vraždy Daniela Tupého. Otec zadosťučinenie necíti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V prípade vraždy Daniela Tupého padlo prvé obvinenie. NAKA obvinila bratislavského právnika Adama Puškára.

„Vyšetrovateľ NAKA P PZ vzniesol obvinenie osobe JUDr. A. P. za trestný čin vraždy vo veci poškodeného Daniela Tupého,“ informovala polícia na sociálnej sieti.

Známy právnik má na krku paragraf vraždy. Polícia musí byť preto presvedčená, že práve on Daniela Tupého dobodal.

„V trestnej veci vraždy pána Tupého bolo dozorovej prokurátorke Krajskej prokuratúry Bratislava oznámené vznesenie obvinenia konkrétnej osobe pre trestný čin vraždy. Po doručení spisového materiálu prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava preskúma zákonnosť a dôvodnosť vzneseného obvinenia, ako i dôvodnosťou obmedzenia osobnej slobody obvineného,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo.

„Môj klient sa žiadneho činu, ktorý mu je kladený za vinu, nedopustil. Akékoľvek ďalšie vyjadrenia žiaľ nemôžem poskytnúť. Mohlo by sa tak zmariť chytenie skutočného páchateľa,“ uviedol pred novinármi Puškárov advokát. Akékoľvek ďalšie vyjadrenia poskytnúť odmietol.

Rovnako ako zavraždený študent mal aj Puškár navštevovať Univerzitu Komenského, študoval však na Právnickej fakulte.

Prečítajte si tiež:

V minulosti zastupoval hudobníka obvineného z držby a z výroby extrémistických materiálov Jaroslava Pagáča prezývaného aj Reborn a aktéra kauzy Očistec Martina Fleischera.

Zastupoval aj známeho fitness trénera Dušana Seligu, ktorého odsúdili za fekálne útoky na ženy v Bratislave.

​Získal najvyššiu bezpečnostnú previerku

Adam Puškár získal v roku 2009 oprávnenie Národného bezpečnostného úradu na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre stupeň “prísne tajné“. Uvádza sa to pri jeho mene na webe advokátskej kancelárie, v ktorej pôsobí.

To znamená, že ju získal len štyri roky po zločine, ktorý mu pripisujú.  

V tom čase pôsobil na Najvyššom súde SR ako vyšší súdny úradník.

O bezpečnostnú previerku aj nižšieho stupňa nemôže požiadať každý. Majú ju policajti či prokurátori alebo advokáti, ktorí spolupracujú so štátom.

Previerka najvyššieho stupňa platí päť rokov, potom si ju žiadateľ musí obnoviť.

Obvinený je zadržaný a v súčasnosti s ním vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony.

Polícia vo štvrtok (23. 3.) zároveň prepustila z väzby osem podozrivých. Rozprávali sme sa s niektorými advokátmi, ktorí ich zastupujú.

„Zatiaľ nie je vznesené obvinenie. Bol iba vypočutý ako svedok. K trestnému činu sa nepriznáva a vypovedať odmietol,“ uviedol advokát jedného z podozrivých.

Podobnú odpoveď mali aj ostatní právnici, ktorí zastupujú v tomto prípade podozrivé osoby. V tomto štádiu o podrobnostiach hovoriť nechcú.

Jeden z podozrivých si podľa slov svojho advokáta už na nič poriadne nepamätá, pretože to bolo dávno.

Otec necíti zadosťučinenie

Otec Daniela Tupého pre TV Markíza povedal, že okruh podozrivých bol pre neho známy už dlhšiu dobu. Vyšetrovatelia rodinu priebežne informovali o stave vyšetrovania, no žiadne informácie nemohli medializovať.

„Vyšetrovatelia presne vedeli, kto tam vtedy bol a vedelo sa to dlhšiu dobu, ale ja to nemôžem hovoriť dopredu. Je dobré, že policajti, vyšetrovatelia a operatívci urobili mravenčiu robotu a dokázali obviniť páchateľa,“ uviedol Daniel Tupý starší.

K obvineniu došlo po takmer 18 rokoch od vraždy. Otec obete priblížil, že štyri až päť rokov sa vyšetrovanie viedlo zlým smerom.

„Pán Kaliňák tam nasadil vyšetrovateľku, ktorá to otočila úplne zlým smerom na podsvetie. Súdny proces dopadol, ako dopadol,“ skonštatoval Daniel Tupý starší.

„Teraz sa ukazuje, že sa potvrdili informácie, že medzi podozrivými bol aj syn bývalého policajta, že tam boli ďalší ľudia a tak ďalej. Tušili sme to, nevedeli sme to dokázať a vedeli to aj vyšetrovatelia. Je obdivuhodné, že aj po rokoch sa im podarilo nájsť dôkazy“ dodal otec.

S obvineným advokátom Puškárom sa osobne nestretol. Nevie ešte, čo mu povie, ak k stretnutiu dôjde, no vie, že zadosťučinenie necíti.

​​K prípadu vraždy Daniela Tupého sa vyjadril vo štvrtok aj policajný prezident Štefan Hamran:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.