Drahšie maslo aj smotana. Potraviny odkroja z našej životnej úrovne

Ilustračná snímka.
Zdroj: margouillat photo/shutterstock.com

Nasledovať budú aj ďalšie mliečne výrobky.

Je tu hromadné zdražovanie masla a smotany. Nasledovať budú aj iné mliečne výrobky. Je to ďalší dielik do mozaiky tohtoročnej očakávanej inflácie. Drahšie potraviny odkroja z našej životnej úrovne.

Aj vám sa zdá, že na chlieb natierate čoraz drahšie maslo? Nie je to zdanie. „Áno, musíme potvrdiť, že maslo zdraželo," hovorí Janka Holéciová z potravinárskej komory.

Nie len kozmeticky. Za posledný rok o 15 percent, čiže desaťkrát rýchlejšie, než bola inflácia. V máji stála 125-gramová hrudka masla už jedno euro.

Náš redaktor si dnes kúpil maslo v bratislavskom obchode za 1,80 eura. Je to tradičná česká značka. Vyrobená v Nemecku. Problém so stúpajúcou cenou je teda zjavne celoeurópsky.

„Dokonca je to aj problém, ktorý presahuje hranice spoločného, jednotného európskeho trhu," uvádza Janka Holéciová.

Čo sa vlastne stalo? Na počiatku bol pád ceny mlieka. Chovatelia v celej Európe následne preriedili stáda dojníc. Potom prišli nečakane veľké objednávky z Číny. Naše intervenčné sklady sa vyprázdnili a maslo sa v Európe stalo nedostatkovým tovarom. Spolu s ním aj smotana. Jediné, čo zatiaľ nezdraželo, sú syry a mlieko. Nebude to tak navždy, avizujú mliekarne.

„Rast cien mlieka a mliečnych produktov očakávajú spracovatelia v rozsahu celého sortimentu," hovorí, pre portál pluska.sk, prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

Od zdražovania potravín sme mali na Slovensku posledné dva roky pokoj. Užívali sme si časy zápornej inflácie, teda zlacňovania. To sa tento rok skončilo. Ekonómovia na to upozorňovali už na jar.

„Najvýraznejšie zdraželi obilniny, ale vyššie ceny zaznamenávame takisto v prípade mlieka a mliečnych produktov, mäsa alebo cukru," vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Potraviny sú spolu s bývaním najväčšími životnými nákladmi slovenských domácností. Čím sú drahšie, tým pomalšie nám rastie životná úroveň.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mliečne výrobky

Dôležité udalosti