Prezidentka: Sloboda sa stala ohrozenou hodnotou, mnohí sa jej dobrovoľne zriekajú

Prezidentka: Sloboda sa stala ohrozenou hodnotou, mnohí sa jej dobrovoľne zriekajú
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Sloboda sa stala v súčasnosti opäť ohrozenou hodnotou. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová počas piatkového príhovoru k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie v Bratislave s tým, že mnohí sa tejto hodnoty dobrovoľne zriekajú.

„Dnes sa však ťažko vybojovaná a obeťami vykúpená sloboda stala opäť ohrozenou hodnotou," uviedla prezidentka.

Priblížila, že ľudia podporujú režimy a politikov s autoritárskymi sklonmi. „Často tiež podliehajú pokušeniu obmedzovať práva iných z obavy, aby neboli ohrozené ich vlastné práva a slobody," podotkla.

Prečítajte si tiež:

Sloboda, za ktorú bojovali

Účastníci manifestácie a aktéri novembra 1989 podľa hlavy štátu verili v zodpovednú slobodu pre všetkých. „Cieľ uchrániť si túto slobodu sa dnes po 35 rokoch od Sviečkovej manifestácie ukazuje, ako mimoriadne dôležitý," doplnila.

Vojna za hranicami a inflácia sú podľa nej zdrojom obáv a neistoty. „Ktorá nás rozdeľuje a rozbíja jemné tkanivo vzájomnej dôvery," podotkla s tým, že sklamania a dezilúzie tu budú vždy a sú súčasťou pravdy.

Nesmú sa však podľa jej slov stať dôvodom pravdu rozpustiť vo falošnej istote ochrany, bezpečia a pokoja na úkor demokracie.

Prečítajte si tiež:

„Sviečková manifestácia potvrdila, že sa pravda nedá utopiť vodnými delami, ubiť do bezvedomia, zavrieť za mreže. Nedá sa zastrašiť a ani podplatiť," uviedla prezidentka.

Priblížila, že sa na nej zúčastnili tisíce ľudí, ktorí v pokoji, tichosti, so sviečkou v ruke a modlitbou povedali nie utláčaniu ľudských práv a slobôd.

„Rozhodli sa verejne vysloviť svoj názor v čase, keď komunistická moc podobné aktivity kruto trestala," spresnila.

Pozrite si aj jednu z najsledovanejších reportáží minulého týždňa. Porovnávací test: Nakupovali sme potraviny na Slovensku a u našich susedov. Pozrite si výsledné účty:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.