Diaľnica ako novodobý znak pokroku. Je to naozaj tak?

Rýchlostná cesta
Rýchlostná cesta Zdroj: TV Markíza

Nie všetci starostovia si myslia, že ak postavíme diaľnicu alebo rýchlostnú cestu do ich regiónu, prídu ňou investori, ktorí dajú ľuďom prácu.

Odmietnuť štyri pruhy do Rimavskej Soboty poradili politikom technokrati tímu „Hodnota za peniaze". Opierali sa o intenzitu dopravy, životné prostredie či napríklad tabuľky bezpečnosti. Ich vyslyšané odporúčanie ale otvorilo otázku, či ekonomika najmenej rozvinutého okresu niekedy ešte vôbec ožije.

Diaľnica ako novodobý znak pokroku. Je to však naozaj tak? Na Slovensku máme väčšinu diaľnic a rýchlostných ciest na západe a na severe. Zelenou farbou sme vyznačili okresy s nezamestnanosťou nižšou než 5 percent, žltou okresy, kde nezamestnanosť kolíše medzi piatimi a desiatimi percentami. Červené okresy trpia nezamestnanosťou prevyšujúcou 10 percent. Mapa ukazuje, že tam, kde vedú štyri pruhy, je ľudí bez práce menej.

Zdroj: TV Markíza

Nie všetci starostovia si myslia, že ak postavíme diaľnicu alebo rýchlostnú cestu do ich regiónu, prídu ňou investori, ktorí dajú ľuďom prácu. Naopak, mnohí starostovia nám neformálne do telefónu naznačili, že sa boja toho, aby po tej diaľnici ich vlastní občania neodišli tam, kde práca už je.

Lokálna nezamestnanosť by tak vďaka vysťahovalectvu síce klesla, a okres by sme mohli premaľovať na zeleno. Jeho prosperita by sa ale nijak nezvýšila. Pozrime sa na skúsenosti z Detvy, okolo ktorej za posledné dva roky pribudli hneď dva celistvé úseky R2. Celý okres je napojený na európsku diaľničnú sieť.

Viac v reportáži Tomáša Veleckého


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľnice

Dôležité udalosti