V muničnom sklade v Novákoch chýbajú náboje, podľa polície za to môže dodávateľ

V sklade chýba munícia.
Zdroj: TV Markíza

O poslednom probléme s nábojmi v Novákoch mlčí aj ministerstvo obrany.

Ďalší problém v muničnom sklade. Tentoraz televízia Markíza zistila, že vojakom čosi nesedelo v Novákoch.

Pri kontrole sa ukázalo, že majú chýbať náboje. Toto je pritom v poradí už tretí prípad, na ktorý sme v priebehu posledných mesiacov upozornili.

Po zmiznutej munícii v skladoch v Trenčíne a Sklenom, sa objavili nezrovnalosti aj v Novákoch. Konkrétne v máji. Vojakom pri kontrole nesedeli čísla. Trestné oznámenie mal na stole vyšetrovateľ z kriminálky v Prievidzi.

A kde sa mala stať chyba? Verzia policajtov je vraj taká, že od dodávateľa dostali ozbrojené sily menej nábojov, ako pôvodne objednali. Chybu si údajne dodávateľ priznal. No spravil ju podľa policajtov aj človek, ktorý muníciu preberal. Zle ju vraj zaevidoval. Bol to naozaj len omyl? Ako je vôbec možné, že sa toto stane pri dodávke nebezpečného materiálu?

Prípad preverovali na kriminálke takmer dva mesiace. Podľa našich informácií nezačali ani trestné stíhanie a teda ani nikoho neobvinili. Pred pár dňami mali celú vec posunúť vojenskej polícii v Trenčíne - na disciplinárne konanie.

To ale zdá sa nie je koniec. Po tom, ako sme sa začali o prípad zaujímať my, z krajskej prokuratúry v Trenčíne nám prišla odpoveď, že si vyžiadali celý spis, lebo chcú preskúmať, či vyšetrovateľ postupoval tak, ako mal.

Ani polícia ani prokuratúra nám ale nespresnili o koľko nábojov a aký typ vlastne išlo. Problém so zmiznutou muníciou už v Novákoch mali. Pred piatimi rokmi malo ministerstvo obrany podozrenie, že zo skladov zmizlo dva a pol kilogramu plastickej trhaviny. Inventúra sa skončila tragédiou. Výbuch granátov zabil muža a ďalších troch zranil.

O poslednom probléme s nábojmi v Novákoch mlčí aj ministerstvo obrany. Poslali len písomné stanovisko.

„O priebežných záveroch mimoriadnej inventarizácie pravidelne informujeme orgány činné v trestnom konaní. O celkových záveroch kontroly skladu zásob budeme informovať až po jej ukončení," uviedla Daniela Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany.

Opäť zdôrazňujú, že v histórii samostatných ozbrojených síl nikdy nikto nerobil takúto hĺbkovú kontrolu. Chýbajúca munícia nemusí byť podľa nich dôsledkom krádeží v posledných týždňoch, či mesiacoch.

„Nevieme, kedy zmizla, mohlo to byť v 90. rokoch, divých rokoch doby kešu, kedy mohla skončiť v rukách organizovaného zločinu, u priekupníkov, polovojenských organizáciách, aj v rukách teroristov, toto je v rukách vyšetrovateľov," myslí si bezpečnostný analytik Juraj Krúpa.

SIS sme sa pýtali, či po zmiznutej munícii pátrajú aj oni. Okrem granátov chýbajú totiž zo skladov aj RPG strely a minimálne 300-tisíc nábojov menšieho kalibru. Napísali, že ku konkrétnym prípadom sa vyjadrovať nemôžu, ale plnia si všetky úlohy, ktoré im zo zákona vyplývajú.


NOVÁKY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nováky

Dôležité udalosti