Prelomový rozsudok. Prvý slovenský kňaz ide za zneužívanie detí na tvrdo do basy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kňaz, ktorý dlhé roky pôsobil vo viacerých farnostiach na Slovensku, ide za sexuálne zneužívanie maloletého chlapca do väzenia. Ladislav Jurčík má nastúpiť na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia na viac ako 3 roky.

Spomedzi prípadov sexuálnych škandálov v cirkvi, ktoré roky sledujeme, je tento prelomový. Ide totiž o prvý prípad kňaza, ktorý za zneužívanie detí dostal nepodmienečný trest.

Prvá obeť, ktorá sa ozvala, pri vzájomnej konfrontácii vyzvala kňaza, aby sa vzdal rúcha.

Keď Jurčík z kňazstva neodišiel, obeť sa obrátila na políciu. Tá uznala, že skutok sa stal, no je už premlčaný. Po medializácii tohto prípadu sa ozval ďalší muž, ktorý mal rovnakú skúsenosť. Muž, ktorého kňaz údajne ako 10-ročného chlapca sexuálne zneužíval, nám porozprával, ako sa u Jurčíka čoraz viac prejavovali predátorské sklony.

Prečítajte si tiež:

​Podľa psychológa sa takíto ľudia na svoje činy systematicky pripravujú. S obeťami si najskôr vytvoria puto, často dávajú pocítiť miništrantom, že sú privilegovaní. Pedofilní kňazi sa snažia svojim obetiam vysvetliť, že intímne dotyky sú v poriadku a argumentujú tým, že v dávnych kultúrach to bolo bežné.

Jurčík na súde vo Zvolene neprejavil ľútosť svojich činov. Kňaza odsúdili na 3 roky a 4 mesiace nepodmienečne. Obe strany sa odvolali, prokurátor žiadal 6 rokov a bývalý kňaz chcel dostať len podmienku. Krajský súd pred pár dňami rozhodol a potvrdil pôvodný trest.

Jurčík na pojednávanie neprišiel, keby tak urobil, mohli by ho hneď zobrať na výkon trestu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.