Vietor môže dosiahnuť silu orkánu. Mnohých Slovákov prekvapil aj sneh

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zima sa zrejme lúči, mnohých Slovákov prekvapilo sneženie. Dopoludnia vločky padali vo Vysokých aj Nízkych Tatrách, popoludní aj na rozhraní Oravy a Kysúc. Krátko pred 15.00 si bielu zimu pripomenuli aj Bratislavčania a ľudia v okolí hlavného mesta. Sneží napríklad aj v Dolnom Kubíne či Novom Meste nad Váhom.

Sneh sprevádza vietor. Ten v Strážovských vrchoch dosahuje v nárazoch takmer 130 kilometrov za hodinu, uvádza portál iMeteo.sk. Veterno je na celom Slovensku, silný vietor fúka aj v nižších polohách a počas dňa bude zrejme naberať na sile. Vylúčené nie sú ani materiálne škody a niektorí Slováci hlásia výpadky elektriny.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa.

Zdroj: SHMÚ

Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom platia od 15.00 h pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad. "V polohách nad 1500 metrov sa ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 110 až 120 kilometrov za hodinu, teda mohutnú víchricu až orkán," poznamenali meteorológovia.

Vietor by mal byť najsilnejší na západe Slovenska okolo 16.00 h. Vietor sa bude popoludní a podvečer presúvať na východ územia. Tam by mal byť najsilnejší okolo 20.00 h. Najsilnejší vietor potrápi okres Rožňava, Košice, Košice a okolie a Východoslovenskú nížinu.

Prečítajte si tiež:

„Po zadnej strane tlakovej níže so stredom v oblasti Východných Karpát k nám začal od severu prúdiť studený pôvodom arktický vzduch. Níž prináša najviac zrážok na východ, kde sú v nižších polohách prevažne dažďové, no na krajnom západe a v Žilinskom kraji už miestami sneží aj v nižších polohách,“ uvádza SHMÚ.

Zároveň je silno veterno, najviac na juhozápade, kde odborníci zo SHMÚ zaznamenali prudký vietor s nárazmi do 90 km/h.

„Vietor postupne silnie aj na strednom a východnom Slovensku, najsilnejší tam bude večer a začiatkom noci, podobne aj na horách. Veterno však bude aj v utorok,“ upozorňujú meteorológovia.

„Aj nás šmýka. Radosť pre tých, ktorí už prezuli,“ skonštatovala čitateľka z Bratislavy. Na cestách preto buďte mimoriadne opatrní.

Nepriaznivému počasiu sme sa venovali aj v Televíznych novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.