Medzi starostom a poslancami v obci Keť to vrie. Rinčalo sklo na budove škôlky

Rinčalo sklo na budove škôlky
Rinčalo sklo na budove škôlky Zdroj: reprofoto TV Markíza

Starosta sa do škôlky doslova vlámal.

V dedinke na juhu Slovenska to vrie. Napätie medzi starostom a poslancami v obci Keť malo zaujímavú dohru. Aby sa starosta dostal do budovy materskej školy, o ktorú sa sporia, musel sa do nej doslova vlámať.

Zriaďovateľom cirkevnej školy a škôlky je reformovaná cirkev. Sú však v prenájme v obecných budovách.


"Nájomná zmluva skončila 30. júna tohto roku a keďže vidíme, v akom stave je táto budova, povedal som, že potrebuje rekonštrukciu, v lete, keď tu nie sú škôlkari," povedal starosta Péter Molnár.

Cirkevníci však starostu do škôlky nepustili. Argumentujú tým, že poslanci rekonštrukciu neschválili.

"Poslanci v tejto veci rozhodujúce slovo určite nemajú, lebo to, že ktorú budovu starosta bude rekonštruovať, je na jeho zvážení a v závislosti od finančných prostriedkov obce. V rozpočte máme dosť peňazí na to," povedal starosta.

Skončilo sa to incidentom. Starosta vošiel do budovy naozaj svojsky. Doslova sa tam vlámal.

"Neprávom tam vnikol, pretože poslanci ešte na júnovom zasadnutí opakovane schválili nájomnú zmluvu na budovu materskej školy do decembra roka 2018," povedal Sándor Fulop, farár Reformovanej kresťanskej cirkvi.

"Vlastník môže vstúpiť do budovy kedykoľvek. Keď mu nedajú kľúče, tak ide iným spôsobom," tvrdí starosta.

"Len sme mohli pozerať na tento brutálny čin," povedal farár.

Obyvatelia obce sa boja, že keď starosta budovu zrekonštruuje, škôlka v nej definitívne skončí. "Máme obavy, že tam chce premiestniť denný stacionár pre dôchodcov," tvrdí farár.

Napätie v obci trvá už dlhšie. Rodičia detí a učitelia predvlani podpisovali petíciu za referendum, ktorým by mohli starostu odvolať.

Starosta vtedy v obecnom rozhlase vyhlásil, že petícia za jeho odvolanie nie je nič iné, než mocenský boj a kto ju podpísal, je podvedený. Viacerí vtedy svoje podpisy stiahli a petícia sa skončila neúspechom.

"Nerešpektuje uznesenia obecného zastupiteľstva, nerešpektuje nikoho," povedala poslankyňa Irén Mikus.

Teraz pre zmenu starosta nechce nikoho do škôlky pustiť. "Vidíte, už sme vymenili vchodové dvere, ideme vymeniť všetky okná, urobíme sociálne zariadenia, kuchyňu zrenovujeme, takže všetko potrebné, čo sa dá," povedal starosta.

"Nevieme sa tam dostať, vymkol ma, lebo vymenil dvere a kľúče nám nedal, že tam nemáme čo hľadať, zavolal na mňa políciu," povedala vedúca školskej jedálne Ildikó Bohák.

"My sme zriaďovateľ a naša cirkev aj by chcela odkúpiť túto budovu od obce, ale bohužiaľ, starosta nám v tom chce zabrániť," tvrdí farár.

Celý spor sa s najväčšou pravdepodobnosťou skončí na súde.

KEŤ/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Starosta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.