Mellovi už pripisujú štyri vraždy. Polícia postupuje tak, že sama môže zmariť vyšetrovanie

Mellovi už pripisujú štyri vraždy. Polícia postupuje tak, že sama môže zmariť vyšetrovanie

Ide o nedbanlivosť, neznalosť zákona alebo úmysel?

Počet vrážd, ktoré aktuálne pripisujú Karolovi Mellovi, sa vyšplhal na číslo štyri. Odborníčka na trestné právo upozorňuje, že nie všetky tieto vyšetrovania sú zákonné. A tak nad postupmi policajtov pri riešení týchto najzávažnejších zločinov visí veľký otáznik.

Likvidácia mäsiara Marka, Jozefa Gudábu, mafiánskeho bosa Tigra a Júliusa Tótha. Na týchto popravách sa podľa policajtov mal zúčastniť aj Karol Mello. Problémom číslo jeden je to, že o posledných dvoch obvineniach Karol Mello podľa advokáta ani netušil. Policajti vraj nemajú jeho adresu. Hoci to, kde býva a že žije na Belize, vie celé Slovensko. A presnú adresu jeho obhajcovia odovzdali už pred rokmi.

"Neviem, z čoho všetkého je obvinený, dozvedám sa to v úvodzovkách poza bučky," povedal Mellov advokát Peter Schmidl.

Advokát má od Karola Mella generálnu plnú moc zastupovať ho vo všetkých prípadoch bez výnimky. Aj napriek tomu s ním orgány činné v trestnom konaní takmer dva roky vôbec nekomunikujú. Odborníčka na trestné právo upozorňuje, že týmto postupom môžu zmariť vyšetrovanie vrážd pripisovaných Mellovi.

"Všetky úkony, ktoré sa uskutočňujú v prípravnom konaní po vznesení obvinenia a nebola daná možnosť žiadnemu obhajcovi, aby sa zúčastňoval tých úkonov, je flagrantné porušenie práva na obhajobu, a to sú záležitosti, ktoré prehrávame na európskom súde pre ľudské práva," povedala odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.


Nie je to však jediný problém, pre ktorý môže byť vyšetrovanie zločinov, ktoré pripisujú Mellovi, neúspešné. Ďalším je porušenie takzvanej zásady špeciality. A v čom spočíva? Na stíhanie pre dvojnásobnú vraždu v Moste pri Bratislave nám Mella vydali z Poľska. Znamená to, že ak ho naši vyšetrovatelia chcú stíhať za vraždy či iné zločiny z minulosti, musí jeho stíhanie odobriť poľský sudca.

"By sa mal ten súhlas žiadať pred tým, ako je vznesené obvinenie, lebo až keď máme súhlas, tak môžeme osobu trestne stíhať," vysvetlila Kurilovská.

Vyšetrovateľ ale neprezradil, či to povolenie má. Ak nie, ide podľa nej o ďalšie porušenie zákona. V minulosti už totiž Poliaci podľa dostupných informácií odmietli povoliť stíhanie Mella v dvoch prípadoch, no obvinenia aj napriek tomu naši nezrušili.

"Keď bola poľská strana požiadaná o to, aby dala súhlas na trestné stíhanie a je tam výslovný nesúhlas, jednoducho nemožno tú osobu stíhať, ak tam nie je to povolenie," dodala Kurilovská.

Polícia na otázky súvisiace s vyšetrovaním a povoleniami odmietla odpovedať.

"K jednotlivým otázkam v súvislosti s osobou Karola M. sa nebudeme v súčasnosti vyjadrovať ani poskytovať akékoľvek informácie z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania, pretože by mohlo dôjsť k jeho sťaženiu alebo zmareniu," povedal policajný hovorca Martin Wäldl.

Po tomto všetkom tak nad prípadmi závažných zločinov pripisovaných Karolovi Mellovi visí veľký otáznik. A teraz sa nedá jednoznačne odpovedať na otázku, či je to úmysel, neznalosť zákona alebo nedbanlivosť. Prípad budeme sledovať aj ďalej.

 

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti