Slovensko je v zajatí afrického moru ošípaných: Veterinári už prijali opatrenia

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Na ochorenie neexistuje žiadna vakcína.

Slovensko je v zajatí afrického moru ošípaných. Po tom, čo ho vlani zistili v Poľsku a začiatkom roka na Ukrajine, sa jeho výskyt šíri aj Českom. Počet nakazených diviakov hneď za riekou Morava stále stúpa a úrady už potvrdili africký mor vo vyše 50 prípadoch.

Poľovníkom úrady už rozviazali ruky. Loviť môžu takmer bez pravidiel. Pred tým zakázané metódy sú zrazu povolené. Po diviakoch môžu strieľať aj v priebehu žatvy. Dovolené sú zariadenia na nočné videnie, či umelé osvetlenie.

Zatiaľ nebezpečný mor zasiahol iba diviaky. Domáce chovy či farmy obchádza. Spolu smrteľnú nákazu potvrdili v 51 prípadoch - všetko v Zlínskom okrese. Rozbor sa však neskončil, pod mikroskop smerujú ďalšie vzorky.

Poplach z Česka sa už šíri aj na Slovensko. Kvôli africkému moru veterinári vyhlásili nárazníkovú zónu. Sprísnený režim platí v pohraničí od Senice až po Čadcu. Kvôli moru ošípaných na Ukrajine monitorujú niekoľko mesiacov veterinári a poľovníci aj našu východnú hranicu.

Na človeka je síce prasací mor neprenosný, no zvieratá zabíja. Na ochorenie neexistuje žiadna vakcína. Vysoké horúčky a rýchly priebeh znamenajú, že zviera uhynie v blízkosti miesta nákazy. Ohnisko sa tak na šťastie rozširuje len pomaly.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Africký mor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.