Obrovská tragédia! Po požiari našli v chate v Terchovej mŕtve telá dvoch detí (†5, †8) a ženy (†41)

V Terchovej zhorela rekreačná chata.
Zdroj: HaZZ v Bratislave

Požiar zachvátil rekreačnú chatu okolo polnoci.

Dovolenka sa vo chvíli zmenila na neopísateľnú tragédiu. V Terchovej majú za sebou poriadne rušnú noc a smutné ráno. Požiar tam zachvátil jednu z chát v časti Biely potok. O život v nej prišli traja ľudia.

Oheň zachvátil drevenicu krátko pred polnocou. Na miesto dorazili hasiči. V plameňoch už bolo celé podkrovie.

"Dostali informáciu príslušníci, že v chate sa nachádzajú osoby, dve deti a jedna žena, takže okamžite začali počas hasenia prehľadávať chatu," uvádza veliteľ zásahu zo Žiliny Milan Konárik.

O pol tretej ráno a hasiči stále prehľadávali zhorenú chatu. "Dohášajú ohniská v podkroví, momentálne tam nie je možné vstúpiť, lebo sa to prepadáva a pokiaľ to bude možné tam vstúpiť, tak sa prehľadá aj podkrovie," opisuje veliteľ zásahu.

Nad ránom sa potvrdil ten najhorší scenár. "Po uhasení požiaru boli v chate nájdené tri osoby bez známok života, išlo o 40-ročnú ženu a dve maloleté deti vo veku päť a osem rokov," vraví krajská policajná hovorkyňa Janka Balogová.

Otec rodiny (42), podľa našich informácií, bežal do susedných chalúp volať o pomoc. Nakoniec skončil v rukách záchranárov. Utrpel popáleniny viacerých častí tela, po prvotnom ošetrení ho previezli do nemocnice v Žiline.

"Pacient je hospitalizovaný s popáleninami celého tela a s vážnym poranením pľúc," uvádza hovorkyňa žilinskej nemocnice Viera Jurčiová.

Štvorčlenná rodina z Piešťan, ktorá žila dlhodobo v zahraničí, bola vraj cez deň na túre, neskôr mali na dvore oslavu. Keď hostia odišli, rodičia zbadali oheň v podkroví.

Čo presne sa stalo ukáže až vyšetrovanie. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií sa šíril z izby, kde spali deti. Keď rodičia otvorili dvere, aby ich zachránili, tlaková vlna ich odhodila späť. Kým mama ostala v chate, popálený otec bežal do dediny. Minúty však ubiehali. Prečo si požiar nevšimli skôr, ostáva nateraz bez odpovede.

"Sme vytvorili taký jeden tím, sú tam kolegovia z kriminalisticko-expertízneho ústavu, takisto vyšetrovatelia z polície, je tu súdny lekár a my budeme zisťovať príčinu vzniku požiaru," hovorí Štefan Galla z expetízneho ústavu.

Keď sú obeťami deti, aj silným chlapom sa podlamujú kolená. Obrovská tragédia zasiahla i hasičov. Tí hovoria o extrémne náročnom zásahu, hlavne na psychiku.

"Je to ťažká zásahová situácia, uvidíme, ako celý ten proces prebehne a v prípade, že by bolo treba poskytnúť krízovú intervenciu, tak som tu pripravený na to, aby som kolegom pomohol," vysvetľuje psychológ hasičov Miroslav Augustín.

Prípad prevzal vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Okolnosti tragédie policajti aj naďalej vyšetrujú.

TERCHOVÁ/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Terchová

Dôležité udalosti