Obdivovatelia poľovníckych trofejí majú sviatok. Vo Svätom Antone vystavili aj exponát svetového významu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obdivovatelia trofejí poľovnej zveri majú sviatok. Vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici môžu v týchto dňoch vidieť to najlepšie, čo sa v poľovnej sezóne ulovilo.

Na tohtoročnej prehliadke, prvej po covidovej prestávke, poteší oko 800 exponátov. Asi najväčšiu pozornosť púta rekordná trofej muflóna. Ulovili ho pred piatimi rokmi a ide o druhú najlepšiu trofej muflóna na svete.

Jedno parožie sa od tých ostatných nápadne líši. Skúsený poľovník vysvetľuje, že biele parožie patrilo jeleňovi, ktorému sa, jednoducho povedané, nestačilo dotvoriť.

Prečítajte si tiež:

​„Jeleň proste uhynul v čase pred vytĺkaním toho parožia a neprišlo teda k jeho vyčisteniu, a preto tie parohy zostali vlastne biele,“ vysvetlil poľovník Jaroslav Dudík.

Poľovníctvo sa podľa neho v súčasnej dobe mení tým, že sa klíma otepľuje a dostávajú sa k nám iné druhy zveri, ktoré tu neboli doma.

Keď sa napríklad vlk dostane na územie, kde predtým nebol, zver je vraj vystresovaná a dlhšie trvá, kým si na jeho prítomnosť zvykne. „Šakal, pokiaľ by bol vo väčších počtoch, ako sa to stáva v Maďarsku, kde robí - najmä v jarnom období - veľké škody na raticovej zveri,“ povedal.

Poľovníci si trofeje, ktoré ulovili a požičali na túto výstavu, vezmú naspäť začiatkom apríla. V posledný marcový deň sa totiž prehliadka vystavených kúskov skončí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.