Milionár Široký tajil výhody vo Váhostave, firma dostala mastnú pokutu

Juraj Široký
Juraj Široký Zdroj: TASR

Dal jej ju úrad pre verejné obstarávanie, neskôr ju znížil 80 percent.

Jeden z najbohatších ľudí na Slovensku Juraj Široký viac ako pol roka bojoval s úradom pre verejné obstarávanie, ktorý firme Váhostav udelil najvyššiu možnú pokutu - 100-tisíc eur. Urobil tak po skúmaní, že figuruje v jej pozadí. Neskôr ju znížil na 20-tisíc eur, informuje portál cas.sk

Úrad od firmy žiadal o potvrdenie skutočných vlastníkov. Dôvodom bolo, že Široký nebol uvedený ako tzv. koncový užívateľ výhod napriek tomu, že s firmou bol podľa ÚVO prepojený. Preto jeho pracovníci chceli dokázať, čo sa im aj podarilo, že Široký skutočne v pozadí Váhostavu figuruje. Za to dostal spomínanú vysokú pokutu, ktorú neskôr znížil a ako zistil denník Nový Čas firma podala žalobu na súd.

Pokutu znížili na základe zásahu šéfky ÚVO Zity Táborskej. Odôvodnila to tým, že Váhostav nepovažuje za významného dodávateľa štátu. „Výška pokuty 100-tisíc eur je neprimerane vysoká v porovnaní s tým, ak by bola ukladaná pokuta za rovnaký správny delikt inej právnickej osobe, ktorá je dodávateľom so zmluvami uzavretými na základe verejných obstarávaní v hodnote desiatok alebo stoviek miliónov eur,“ uzatvorila v reakcii pre denník.

BRATISLAVA/cas.sk, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úvo

Dôležité udalosti