Nitrianski poslanci chcú zdaniť prevádzkovateľov zdieľaných kolobežiek

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už pár rokov sú elektrokolobežky súčasťou zdieľanej dopravy najmä vo väčších mestách. V Nitre teraz prišla skupina poslancov s návrhom na ich reguláciu. Jej súčasťou má byť aj daň, ktorú by magistrátu platili.

Využívame ich najmä počas teplejších mesiacov a neraz sú pohodené na chodníkoch či trávnikoch.

V Nitre prevádzkujú zdieľané kolobežky dve firmy. Mestu momentálne za využitie verejného priestoru neplatia ani cent. Niektorí poslanci navrhujú, aby sa to zmenilo.

„Tieto stanovištia si, myslím, že by mali byť symbolicky spoplatnené tak, ako spoplatňujeme predavača kvetín alebo predavača jadierok,“ myslí si Igor Kršiak, poslanec MsZ v Nitre.

Prečítajte si tiež:

​Nepozdáva sa to prevádzkovateľom elektrokolobežiek a dokonca ani radnici.

„Nemyslíme si, že platenie nájomného za služby mikromobility je vhodné, väčšina európskych miest sa snaží tieto služby podporovať, často rôznymi dotáciami,“ uvádza Samuel Kmec, manažér kolobežiek Bolt.

Druhý prevádzkovateľ kolobežiek TIER Mobility Slovakia v písomnom stanovisku uviedol, že jeho „budúce pôsobenie v meste Nitra je podmienené výsledkom tejto iniciatívy spoplatnenia“.

Radnica tvrdí, že poplatky vyberať nemôže. Ministerstvo jednu možnosť vidí

„Aj podľa analýzy, ktorú urobili naši právnici, nie je možné ‚vyrúbiť‘ im nijaký poplatok, a to je v podstate dôvod, prečo aj v ďalších slovenských mestách takéto poplatky zavedené nie sú,“ hovorí hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Podľa ministerstva financií to však možné je. Obec podľa jeho názoru môže vyhradený priestor pre elektrokolobežky zdaniť daňou za používanie verejného priestranstva, ak si obec tento spôsob používania stanovila vo všeobecne záväznom nariadení.

Prečítajte si tiež:

​Prevádzkovanie elektrokolobežiek upravujú v Nitre pravidlá zdieľanej mobility.

„Presne určujú, v ktorých častiach mesta majú elektrokolobežky jazdiť pomalšie, kde presne majú používatelia odkladať kolobežky,“ vysvetlil hovorca mesta.

V prípade, že ich začnú regulovať, pribudnúť musia aj vyznačené zóny na ich parkovanie. Dani sa môžu prevádzkovatelia teoreticky vyhnúť.

„Pokiaľ pôjdeme do spolupráce a bude nám hlavne záležať na verejnom poriadku a nie až tak strašne na bohatstve z používania kolobežiek, tak to môže byť aj symbolické euro,“ dodáva Igor Kršiak, jeden z poslancov, ktorí stoja za návrhom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.