Opozícia chce Plavčanovu hlavu. Dôvodom sú eurofondy

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan.
Zdroj: TASR

Na jeho odvolanie začínajú poslanci poslanci zbierať podpisy.

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA má podozrenie o nezávislosti a odbornosti hodnotiteľov eurofondových projektov z výziev na výskum a na inovácie. Peniaze podľa nich dostávali aj miniatúrne firmy bez výskumných kapacít, ktoré nemôžu byť schopné tieto milióny zmysluplne využiť.

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) podľa nich zlyhal, preto začnú zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej ho chcú z funkcie odvolať. Zároveň vyzvali predsedu SNS Andreja Danka, aby sa strana vzdala ministerstva školstva.

„Máme vážne pochybnosti v prvom rade o nezávislosti hodnotiteľov a o odbornosti hodnotiteľov," uviedla Remišová. Poukázala na to, že niekoľko hodnotiteľov je prepojených na stranu SNS. „Pán minister, sú to tí istí ľudia, nominanti SNS hodnotia eurofondové projekty ako nezávislí hodnotitelia? Žiadam odpoveď," uviedla Remišová.

Pochybnosti vzbudzuje aj kvalifikácia niektorých z nich, keď projekty podľa Remišovej hodnotili aj ľudia bez potrebnej kvalifikácie. Napríklad lekár internista hodnotil materiálový výskum. Projekty zamerané na onkológiu a preventívnu medecínu zas nehodnotil žiadny lekár. Mnohé z projektov mali hodnotu až 40 miliónov eur.

„Je úplne nezmyselné, keď o takýchto obrovských výskumných projektoch rozhodujú dvaja hodnotitelia, ktorí často nielenže nepracujú v danej oblasti, ale sa vede a výskumu nevenujú vôbec," dodala Remišová.

V rámci eurofondovej výzvy poukázala na príklad firmy Beta Biotech. Tá podľa nich dosahovala tržby za minulý rok 14.500 eur. Ministerstvo jej prikleplo dotáciu viac ako štyri milióny eur. „Takáto firma nemôže mať kapacitu účelne tieto peniaze zmysluplne minúť," dodala Remišová.

Preverovanie eurofondovej výzvy za takmer 300 miliónov eur určených na dlhodobý strategický výskum a vývoj sa ešte neskončilo. Vyplynulo to z vyjadrení ministra školstva Plavčana po pondelkovom rokovaní vlády SR. Z tejto výzvy nedostali žiadne peniaze slovenské univerzity ani Slovenská akadémia vied. Úspešné boli súkromné firmy. Minister si chce počkať na výsledky preverovania a podľa toho potom bude konať. Pripomenul, že samotné vyhodnotenie výzvy ešte stále nie je ukončené. Pochybná je podľa Remišovej aj ďalšia výzva na inovácie taktiež za 300 miliónov eur.

Médiá ešte 10. júla informovali, že rektori veľkých univerzít a predseda SAV v tejto súvislosti napísali ministrovi školstva list, v ktorom ho žiadajú, aby výsledky eurofondovej výzvy anuloval. Plavčan sa s rektormi následne stretol a prisľúbil im, že preverí hodnotenie projektov. Rovnako tak preverí plnenie kritérií subjektmi, ktoré sa do výzvy prihlásili.

Plavčanov rezort reaguje

Ministerstvo školstva vníma vyjadrenia OĽaNO-NOVA len ako útok opozície, ktorý pramení z neznalosti problematiky a zároveň je reakciou na úspechy rezortu školstva, pod vedením Petra Plavčana.

"Ministerstvo školstva pod vedením súčasného ministra pripravilo totiž viacero dôležitých návrhov, ktoré postupne zavádza do praxe. Navyše zlepšuje pracovné podmienky pedagógov a rekordne sa zvyšujú aj platy učiteľov, čo dokazuje včerajšie schválenie opätovného zvýšenia platov aj v septembri 2017 vládou SR, čo možno považovať za historický úspech Slovenskej národnej strany," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.

Upozornila, že zámerom vyhlasovaných výziev z Operačného programu Výskum a inovácie je nielen podpora samotného výskumu, ale cieľom je najmä spolupráca medzi podnikateľským a akademickým sektorom, resp. ostatnými výskumnými inštitúciami, ktoré sú v projektoch zapojené formou partnerstva. "Ako deklaroval minister školstva, proces odborného hodnotenia doručených projektov vo výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja ešte nie je ukončený a preveruje ho riadiaci orgán. Ministrovi totiž záleží na tom, aby bol celý proces absolútne transparentný a nespochybniteľný," dodala hovorkyňa rezortu školstva.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.