O Ivanke s polovicou tváre, ktorú podporovalo celé Slovensko, vie už celý svet

O Ivanke s polovicou tváre, ktorú podporovalo celé Slovensko, vie už celý svet
Zdroj: Profimedia.sk

Tridsaťročná právnička už má prvé operácie v USA za sebou.

Príbeh Ivanky Danišovej, ktorá sa narodila s polovicou tváre, sledovalo od roku 2014 celé Slovensko. Lekári tvrdili, že pre postihnutie sa nedožije jedného roka. Dnes má 30 rokov, vyštudovala právo s červeným diplomom. V dosiahnutí jej cieľa jej nezabránila ani leukémia, ani ochorenie, nad ktorým odborníci krútili hlavou.

Bol to práve rok 2014, kedy sa Ivanka dozvedela pravú diagnózu - Goldenharov syndróm. Lekári jej ale povedali, že ak nepodstúpi operáciu v Amerike, navždy zostane iná. Operácia však stála 185-tisíc dolárov a mladá žena nemala šancu zohnať toľko peňazí. Jej čas sa krátil.

Zdroj: Profimedia.sk

Jej príbeh spojil celé Slovensko. Vytvorila sa zbierka Rainbow for Ivanka, do ktorej sa zapojilo množstvo ľudí. Za Ivanu bojovali aj známe osobnosti ako Marián Hossa, topmodelka Michaela Kocianová či tenistka Dominika Cibulková.

Zdroj: Profimedia.sk

Hokejista spolu s manželkou vyzvali fanúšikov Chicago Blackhawks, aby pomohli aj oni. Topmodelka zase s Ivankou nafotila kampaň s celosvetovo uznávaným fotografom Marcelom Gonzalezom Ortizom.

Konečne dobré správy

Ivanka sa dočkala vytúženého zákroku. V Chicagu a jej ujal svetoznámy špecialista, profesor Russell Reid. Slovenka podstúpila dve operácie, jedna trvala 20 hodín a druhá 11. Čaká ju však tretia operácia, kvôli ktorej sa vráti do Chicaga v septembri.

Zdroj: Profimedia.sk

Vďaka rozsiahlej kampani a Ivankinmu príbehu sa mladej žene podarilo celý svet upovedomiť o tejto vzácnej chorobe.

"Až sa  mi slzy tisnú do očí, keď človek s obrovským láskavým srdcom ako je môj profesor z USA, mi povie, aký je na mňa pyšný, že s takou obrovskou dávkou energie a odhodlania šírim osvetu o tak vážnej kraniofaciálnej diagnóze aj v amerických médiách," napísala pred pár dňami Ivanka.

"Moji milovaní rodičia ma učili pokore, odvahe, bojovnosti a som úprimne šťastná, že moja kampaň dosiahla takýto krásny rozmer a vážim si, že každé jedno ráno mám obrovskú motiváciu, aby som svoj boj definitívne vyhrala, a to aj vďaka úžasným ľuďom, ktorí pri mne stoja," dodala.


Čo je Goldenharov syndróm?

Ide o vzácne vrodené ochorenie, ktoré má asi 6000 ľudí z celého sveta. Prejavuje sa deformáciami viacerých tkanív, najmä hlavy a tváre. Zvyčajne je narušený vývoj nosa, očí, čeľuste, pier, mäkkého podnebia a uší. Postihnutie sa týka iba jednej polovice tváre.

Pomerne často sú prítomné rázštepy podnebia, poruchy zraku alebo hluchota. U niektorých chorých môžu úplne chýbať ušnice a časti očných viečok. Choroba sa spája aj s deformáciou chrbtice, niekedy aj vrodenými chybami srdca, pľúc a obličiek.

BRATISLAVA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti