Dôchodkyňa má ťažké srdce na lekára: Neodhalil závažné ochorenie, manžel zomrel bez šance na liečbu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pani Eva bola dlhé roky odkázaná na pomoc svojho manžela. Dnes si musí so všetkým poradiť sama, napriek zdravotným komplikáciám. Jej manžel totiž pred časom zomrel a vdova je presvedčená, že za to môže zanedbaná zdravotná starostlivosť a laxný prístup lekára.

Príbeh chce medializovať najmä preto, aby sa podobné prípady v budúcnosti nestávali.

Eva trpí vážnymi zdravotnými problémami, manžel jej bol v ťažkých časoch veľkou oporou. Staral sa o ňu, keď bola prakticky nechodiaca. Odkedy odišiel, má to však dôchodkyňa ešte ťažšie.

Manžel začal chudnúť. Zo začiatku tomu nepripisovali veľkú dôležitosť, no chudnutie pokračovalo a z predtým dobre stavaného chlapa sa postupne stal až nezdravo štíhly človek. Ako skryté ochorenie napredovalo, k príznakom sa pridal pocit únavy, muž strácal orientáciu.

Prečítajte si tiež:

​Na naliehanie manželky navštívil lekára a vrátil sa s tým, že je v poriadku. Lekár, ktorý ho vyšetril však podľa Evy prehliadol tak závažnú diagnózu akou je adenokarcinóm na ladvine (zhubný nádor).

Nemocnica, v ktorej ho vyšetrovali však tvrdí, že pacient počas zdravotnej prehliadky zamlčal niektoré zdravotné problémy. ak by vedeli o bolestiach brucha, lekár by podľa nich zvolil doplňujúce vyšetrenia, ktoré by nádor odhalili.

Zdravotný stav muža sa naďalej zhoršoval. Odmietal však ísť do nemocnice, lekárovi, ktorý ho predtým poslala domov, nedôveroval.

Nádor odhalili neskoro

Po veľkom naliehaní manželky poslal lekár muža na ultrazvuk brucha. Ten odhalil veľký nádor na obličke. To však nebola posledná smutná správa. Po dvoch dňoch v nemocnici zistili, že má metastázy v oboch pľúcnych lalokoch a dva týždne na to zomrel.

Eva má na lekára ťažké srdce, že manželovi nepomohol tak, ako by mohol. Aj preto sa rozhodla obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten na základe preskúmania prípadu rozhodol, že došlo k porušeniu zákona o zdravotnej starostlivosti. Poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti uložil pokutu 500 eur a nariadil mu urobiť nápravné opatrenia na odstránenie nedostatkov.

Zdravotnícke zariadenie tvrdí, že ÚDZS je v podstate dal za pravdu v tom, že nedostatky vyšetrenia priamo nezavinili smrť pacienta.

Eva trvá na tom, že jej manželovi nebola venovaná dostatočná starostlivosť. Lekárovi vyčíta, že kvôli jeho zlyhaniu ani len nedostal šancu sa liečiť.

Nemocnica si za postupom svojho lekára stojí, no zároveň vyjadrila nad prípadom ľútosť. Z prípadu sa chcú poučiť a prijali opatrenia, aby sa minimalizovalo riziko, že sa v budúcnosti stane niečo podobné.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti