REAKCIE POLITIKOV: Fico by mal podať demisiu

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka Zdroj: TASR

Na základe výsledkov prezidentských volieb.

Ak prezidentské voľby dopadnú tak výrazne v prospech Andreja Kisku, ako ukazujú priebežné výsledky, je to na demisiu predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Procházka: Fico by mal podať demisiu

Po príchode na Kiskov volebný štáb to novinárom povedal poslanec Radoslav Procházka, ktorý v prvom kole volieb skončil na treťom nepostupovom mieste.

Procházka prišiel na volebný štáb, lebo mu Kiska poslal pozývaciu SMS. Či sa tu objaví aj Milan Kňažko, špekulovať nechcel.

Kiskovi však priniesol darček, ukázať ho ale nechcel, najskôr ho chce odovzdať Kiskovi. Bolo vidieť, že v rukách drží dres.

Zdroj: TASR

Sulík: Voliči majú Fica plné zuby

Slovenskí voliči dali podľa predsedu SaS Richarda Sulíka jasne najavo že majú Roberta Fica plné zuby. Sulík dúfa, že to bude aj pokračovať. „Politika, ktorú Smer predvádza je katastrofálna. Neprekvapuje ma preto, že väčšina voličov ho má dosť. Nech Robert Fico dopremiéruje a nech sa prace kade ľahšie," vyhlásil Sulík

Maďarič: Výsledok je čiastočným sklamaním

Výsledok v prezidentských voľbách je podľa šéfa volebného štábu Mareka Maďariča čiastočne sklamaním. Ako povedal novinárom, výsledok volieb je možno odrazom toho, že časť voličov Smeru-SD chce Roberta Fica ako premiéra.

„Na druhej strane je asi nejaký fenomén, že ľudia chcú za prezidenta nepolitika. Nepovažujem výsledok za zlý, ale určite je to prehra," uviedol. Zároveň upozornil, že Fico v prezidentských voľbách dostal viac hlasov ako mal pred dvoma rokmi preferenčných krúžkov v parlamentných voľbách. Podľa neho Fico by bol výborný prezident SR.

„Nejde o výsledok, išlo o to, či ponúkneme človeka, ktorý by bol výborným prezidentom. Kiska ukáže akým bude on prezidentom," konštatoval.

Matovič: Fico utŕžil debakel

Víťazstvo Andreja Kisku je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča obrovským zadosťučinením pre všetkých ľudí, ktorí s hrôzou sledovali, ako Robert Fico vracia Slovensko do obdobia mečiarizmu. Ako povedal, debakel, ktorý kandidát Fico utŕžil je zrejme aj preto tak podobný tomu Mečiarovmu.

„Som veľmi rád, že Slovensko má prvýkrát v histórii skutočne nezávislého prezidenta, ktorý sa bude zodpovedať len a len svojim voličom a nie svojim straníckym sponzorom. Som veľmi rád, že premiérovi sa nepodarilo utiecť pred zodpovednosťou a bude musieť skladať účty za svoju vládu v roku 2016," vyhlásil Matovič.

Figeľ: Gratulujem k výraznému rozdielu

Predseda KDH Ján Figeľ gratuluje Andrejovi Kiskovi k víťazstvu a výraznému rozdielu vo finále prezidentských volieb.

„Prajem mu, aby sa mu po nástupe do funkcie oveľa lepšie, ako v poslednom desaťročí, ako slovenskému prezidentovi podarilo upevňovať politickú kultúru a demokratické pravidlá a hlavne ústavnosť. Slovensko potrebuje viac spravodlivosti a zodpovednej správy vecí verejných," povedal Figeľ. Prvým v dosahovaní takejto reality bude podľa neho Kiska ako hlava republiky.

Prezident podľa Figeľa má dbať o riadny chod všetkých ústavných orgánov. „Prajem mu múdrosť a veľa sily pri politike, ktorá má byť službou, nie zápasom o moc, alebo honor. Prajem mu, aby sa obklopil skúsenými ľuďmi, lebo to bude potrebovať," povedal šéf hnutia.

Most - Híd: Gratulujeme

Strana Most-Híd gratuluje občianskemu kandidátovi Andrejovi Kiskovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. "Je potešiteľné že v druhom kole prišiel k voľbám vyšší počet občanov. Táto skutočnosť a výrazná prevaha odovzdaných hlasov pánovi Kiskovi dávajú tejto voľbe silnú váhu a zvolenému prezidentovi silný mandát," uvádza sa v stanovisku strany. Podľa Mosta-Híd sa potvrdilo, že občania odmietli koncentráciu moci.

Výsledok prezidentských volieb je podľa podpredsedu Mosta-Híd Lászlóa Solymasa dobrou správou pre Slovensko. „Som prekvapený. Nečakal som taký rozdiel, ale je to príjemné prekvapenie," povedal Solymos. Ďalším prekvapením bol pre neho nárast počtu voličov na juhu Slovenska. „Teší ma, že to takto dopadlo," dodal.

FREŠO: Ľudia odmietli dať všetko jednej strane

Voliči v prezidentských voľbách odmietli, aby všetky tri najvyššie politické funkcie obsadili nominanti Smeru-SD a dali hlas protiváhe. V dnešnej diskusnej relácii TA3 to povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Prezidentský kandidát Smeru-SD Robert Fico podľa neho robil konfliktnú politiku. "Mal konflikt s každým okrem Mečiara a Slotu," vyhlásil Frešo. Výsledky prvého volebného kola podľa neho ukázali, že väčšina voličov odmietla politikov, ktorí spolupracovali so Smerom-SD. "To bol prípad Pavla Hrušovského," povedal na margo kandidáta Ľudovej platformy, ktorého pred prvým volebným kolom podporovala aj SDKÚ-DS. Zároveň zdôraznil, že jeho strana robí konzistentnú politiku a napríklad v regionálnych voľbách nešla do koalície so Smerom-SD ani v jednom VÚC.

BRATISLAVA/TASR/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti