Rekordná investícia prišla v hodine dvanástej. Najväčší projekt rekonštrukcie železnice je v polovici

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najväčšia investícia do železníc v histórií Slovenska je zhruba v polovici. Uzol Žilina je rozsiahla stavba, ktorá komplexne rieši tamojšiu železničnú infraštruktúru. Stav koľají v okolí Žiliny ukazuje, že rekonštrukcia bola už nevyhnutná.

Len pred pár týždňami sa Žiline vykoľajil český expresný vlak. Asociácia železničných dopravcov Slovenska spolu s Českými dráhami poslali železniciam otvorený list, kde upozorňujú na život ohrozujúci stav našej železničnej infraštruktúry.

Kompetentní priznali, že Slovensko dopláca na dlhodobé zanedbávanie tratí. Ministerstvo dopravy hovorí o miliardovom modernizačnom dlhu a odloženej údržbe za ďalších 400 miliónov. Na to, aby sme v tomto smere už iba dobehli Českú republiku, museli by sa do tratí investovať miliardy.

Modernizačný dlh je miliarda, môžem povedať, už keď sa len porovnáme s českou republiku, tak sú to miliardy, odložená údržba sú asi 400 miliónov.
Je to výsledkom troch desaťročí podfinancovania v tejto oblasti.

Prečítajte si tiež:

​Obrovskú investícií za 300 miliónov eur vníma riaditeľ železníc Miloslav Havrila ako nádej na zlepšenie.

„Bude tu vymenených zhruba 50 km koľají, vložených nových 191 výhybiek, bude tu urobené kompletne nové trakčné vedenie. Sme v podstate asi v polovičke tej stavby, nielen z hľadiska finančného plnenia, ale aj rozsahu stavby,” priblížil riaditeľ ŽSR.

Ide zhruba o 23 kilometrový úsek. Súčasťou sú nové koľaje, mosty, nadjazdy aj nástupištia.

Najnáročnejšou stavbou tohto projektu je nadjazd, ktorý budujú ponad koľaje a za plnej prevádzky. Podjazd z vlakovej stanice ešte nie je dokončený, čo miestnych obyvateľov neteší. Mali by to stihnúť do konca mája.

Súčasťou projektu je oprava priľahlých ciest v meste, či inštalácia inteligentného osvetlenia. Celý projekt by mal byť hotový v roku 2025
v meste Žilina a jeho okolí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.