Škandál s eurofondmi na ministerstve školstva. Milióny eur šli do podozrivých firiem

Škandál s eurofondmi na ministerstve školstva. Milióny eur šli do podozrivých firiem
Zdroj: TV Markíza

Najhorším príkladom za všetky má byť spoločnosť Beta Biotech, ktorej odklepli 4 milióny.

Minister školstva Peter Plavčan by mal odstúpiť pre vyše pol miliardový škandál s eurofondmi. S výzvou prichádza opozícia, podľa ktorej desiatky miliónov eur určených na výskum a inovácie išli do podozrivých firiem. Plavčan to ale odmieta, opozícia mu vraj iba závidí úspechy na Ministerstve školstva.

Mala to byť veľká vedecká revolúcia. Z bruselských peňazí má v najbližších rokoch natiecť do výskumu, vývoja a inovácií približne 600 miliónov eur.

V dvoch eurofondových výzvach ale podľa opozície zabodovali hlavne podozrivé a neštandardné firmy. Najhorším príkladom za všetky má byť spoločnosť Beta Biotech, ktorej odklepli 4 milióny. Nenápadná firma tak porazila aj Slovenskú technickú univerzitu s 3000 zamestnancami.

"Ale firmička, ktorá má tržby 14 500 eur, má dvoch zamestnancov, obrovskú dotáciu získala, neuveriteľné!!" povedala na tlačovke Veronika Remišová z OĽaNO.

Podľa Remišovej teraz Beta biotech minie väčšinu peňazí na vybavenie laboratória. Výskum firma podľa nej nikdy predtým nerobila. Do obchodného registra si ho navyše zapísala iba tri dni predtým, ako jej schválili štvormiliónový príspevok.


"Naopak, mnohé inštitúcie, ktoré laboratóriá majú, ľudí majú, projekty majú, nápady majú, tak skrátka nedostali nič," dodala Remišová.

Boli sme sa pozrieť v budove, v ktorej by podľa výpisu z obchodného refitra mala sídliť spoločnosť Beta Biotech, no o spoločnosti tu zatiaľ nič nepočuli

Firma, ktorej odklepli 4 milióny nemá ani vlastnú web stránku, s konateľmi sa nám spojiť nepodarilo. Podľa opozície je pritom podobných prípadov oveľa viac. Minister Plavčan by mal podľa Remišovej pre škandál skončiť.

"A my momentálne začíname zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministra Plavčana," povedala.

Plavčan na obvinenia reagoval iba cez svoju hovorkyňu a aj to iba zvukovou nahrávkou. "Vyjadrenie opozičných poslancov vnímame len ako útok opozície, ktorý pramení z neznalosti problematiky a zároveň je aj reakciou na úspechy ministerstva školstva," reagoval.

Minister k tomu už v minulosti dodal, že ešte nie všetky eurofondové dotácie sú aj definitívne schválené.

Opozícia upozorňuje aj na to, že vo výberových komisiách často sedeli ľudia z úplne iných profesií, ktorí o vedeckých projektoch nemali žiadny prehľad.

"Nominanti SNS hodnotia eurofondové projekty, ako nezávislí hodnotitelia???" pýta sa Remišová.

"Ministrovi záleží na tom, aby bol celý proces absolútne transparentný a nespochybniteľný," reagoval Plavčan prostredníctvom hovorkyne.

Podrobnejšiu reakciu na obvinenia plánuje minister Plavčan na zajtrajšej tlačovej konferencii.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ministerstvo školstva SR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.