Pôrodnice ohodnotili mamičky aj odborníci. Tu je rebríček najlepších

Ilustračná snímka.
Zdroj: Amirul Syaidi/shutterstock.com

Ženy rozhodovali internetovým hlasovaním.

Najlepšie pôrodnice na Slovensku za minulý rok sú Fakultná nemocnica Trenčín, a univerzitné nemocnice v Martine a Bratislave (Ružinov, Antolská). Rozhodli o tom rodičky spolu s odborníkmi. Bližšie sa pozreli na 52 pôrodníc.

Ženy rozhodovali internetovým hlasovaním (3404), informovali o spokojnosti so službami, personálom či vybavenosťou sál. Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI) spolu so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou zase vypracoval odborné parametre kvality.

Toto je výsledok celkového hodnotenia expertov aj mamičiek:

Zdroj: rodinka.sk

Inštitúcie sa venovali napríklad perinatálnej úmrtnosti, podrobne riešili i materiálno-technické vybavenie. Ide o celkové hodnotenie, ktoré vzniklo spojením expertného hodnotenia s hodnotením mamičiek. Názory mamičiek a odborníkov sa však v jednotlivých hodnoteniach miestami odlišujú.

Matky za najlepšiu pôrodnicu označili Sanatórium Koch v Bratislave, potom Univerzitnú nemocnicu Martin a Forlife, n.o. Komárno. "Najväčší počet bodov získali od nich pôrodnice za odbornosť zdravotníckeho personálu, vybavenie pôrodných sál či starostlivosť o bábätko.

Výsledok hodnotenia mamičiek:

Zdroj: rodinka.sk

Najmenší za podporu skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, kvalitu predpôrodnej prípravy či podporu dojčenia," povedala dnes na tlačovej konferencii Silvia Hnilicová z HPI. Spokojnosť matiek sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížila. Hnilicová to vysvetľuje vyššími nárokmi na poskytované služby.

Odborníci hodnotili pôrodnice v štyroch kategóriách, podľa stupňa neonatologickej starostlivosti oddelenia. Na Slovensku sú štyri takéto stupne (I,II,III,III+), tie predstavujú schopnosť zariadení poskytnúť potrebnú pomoc novorodencom.

Z perinatologických centier (III+) sa na prvom mieste umiestnila Univerzitná nemocnica Martin. Prvé miesto v úrovni III (resuscitačná starostlivosť) získala Fakultná nemocnica v Trenčíne, najlepšie v úrovni II (intenzívna starostlivosť) obstála nemocnica s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, v úrovni I (štandardná starostlivosť) Sanatórium Koch v Bratislave.

Na Slovensku bolo vlani k dispozícii 53 pôrodníc, narodilo sa v nich 57.717 novorodencov. Ide v priemere o 1089 pôrodov na jednu pôrodnicu. Najviac detí sa narodilo v Bratislave na Antolskej (3025 pôrodov). Zo všetkých slovenských pôrodníc sa do projektu tento rok nezapojila len tá v Revúcej.

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Projekt sa realizuje od roku 2011. Vznikol na základe spolupráce HPI a internetového portálu www.rodinka.sk s podporou časopisu Mama a ja.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pôrodnica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.