Slovák, na ktorého USA uvalili sankcie, tvrdí: „Z Ruska do Kórey som chcel doviezť múku a čokoládu. So zbraňami neobchodujem.“

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na občana Slovenska Ašota Mkrtyčeva za pokus o sprostredkovanie predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska.

Televízii Markíza sa s ním podarilo spojiť. Momentálne sa nachádza na obchodnom rokovaní v Číne. Mkrtyčev hovorí, že nerozumie, prečo sa dostal na sankčný zoznam a odmieta, že by obchodoval so zbraňami.

Prečítajte si tiež:

Podniká vraj len s potravinami

Mkrtyčev vysvetľuje, že so Severnou Kóreou rokuje o dodávke potravín a liekov. Tie chce nakúpiť v Rusku a odviezť ich do Kórey.

„Z Ruska do Kórey chcem doviezť múku, pšenicu, čokoládu, nejaké konzervy. Dlho to nakupovali od Číny, ale tam je to drahé. Rusi vyvážali potraviny na Západ, ale teraz nemôžu, takže toho majú nadbytok, tak to chcú predať. So zbraňami neobchodujem. Nemám na to ani firmu ani licenciu. Som z toho prekvapený,“ uviedol Mkrtyčev.

Dodal, že informácie o sankciách prekvapili aj jeho obchodných partnerov a nevie, či sa obchod podarí zrealizovať. Zatiaľ so Severnou Kóreou len diskutuje. K podpisu kontraktu ešte vraj nedošlo.

Mkrtyčev hovorí, že v USA nemá žiaden majetok. Americká administratíva mu vraj preto nemá čo zmraziť.

Myslí si, že USA považujú za podozrivého každého, kto komunikuje so Severokórejčanmi či s Rusmi.

Prečítajte si tiež:

Obžalovaný z objednávky vraždy

Mkrtyčev je slovenský občan azerbajdžanského pôvodu. V roku 2002 bol obžalovaný z objednávky vraždy konkurenta v obchode so zbraňami a s vojenským materiálom. Prokuratúra mu vinu nedokázala a v roku 2010 bol na slobode.

Pre TV Markíza povedal, že so zbraňami neobchodoval ani pred 20 rokmi. Údajne predával len náhradné diely.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.