Prezidentke dochádza trpezlivosť: Ak sa preukáže, že minister Mikulec porušil zákony, možno vymenujem úradnícku vládu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka Zuzana Čaputová pripustila, že vymenuje úradnícku vládu, ak sa potvrdí, že minister vnútra Roman Mikulec porušil zákon a neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami.

Prečítajte si tiež:

Dodala, že sa najprv musí oboznámiť s podrobnosťami. „Ak sa ukáže, že zákon bol porušený, je to jedna z možností, že pristúpim aj k vymenovaniu úradníckej vlády. Nechcem však predbiehať, najprv sa musím oboznámiť s protokolom a počkať si na výsledky správneho konania,“ skonštatovala Čaputová.

Uviedla, že je pripravená na výkon svojich právomocí, vrátane vymenovania úradníckej vlády. Kritizuje situáciu v parlamente, kde podľa nej vidíme veľa návrhov a sporov. Zároveň dodáva, že podľa viacerých politikov by úradnícka vláda nemala v parlamente podporu a neprechádzali by jej zákony.

Z toho dôvodu podľa nej úradnícka vláda nie je najlepšie riešenie pre krajinu.

Matovič: Pani prezidentka, nájdite si normálnu výhovorku

Minister vnútra mal mať prístup k tajomstvám NATO a Európskej únie bez potrebného certifikátu. Vo svojej kontrolnej správe to konštatoval Národný bezpečnostný úrad. Na ministerstve vnútra zistil vyše 200 porušení zákona.

Iba samotný minister vnútra Roman Mikulec mal takto zákon porušiť 29-krát. Informoval o tom predseda výboru na kontrolu činnosti NBÚ Martin Beluský. Minister porušenie zákona odmieta s tým, že ide o vec právneho výkladu.

Poslanec ĽSNS tvrdí, že Mikulec sa svojím konaním dopustil trestného činu a vyzval prezidentku, aby dočasne povereného ministra odvolala.

K Čaputovej slovám sa vyjadril aj Igor Matovič. Hovorí, že ak chce vymenovať úradnícku vládu, má si na to vymyslieť „normálnu“ výhovorku.

„Tvrdiť, že vymenuje úradnícku vládu kvôli tomu, lebo Roman Mikulec sa oboznamoval so skutočnosťami, na ktoré nemal právo? Tvrdí to NBÚ. Môžeme si o tom myslieť čokoľvek, ale ja si osobne myslím, že to nie je čisté. Hlavne sa vás chcem opýtať: Ak by vám zamestnanec oddelenia pre utajované skutočnosti doniesol nejaké dokumenty, vy by ste si pred tým začali študovať zákony, či na to máte právo alebo nie? Nerobili by ste to, pani prezidentka. Dôverovali by ste tomu zamestnancovi,“ odkázal šéf OĽaNO prezidentke.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo: K porušovaniu zákona nedochádza

Rezort vnútra obvinenia odmieta. „Ministerstvo vnútra SR sa opakovane dôrazne ohradzuje voči konštatovaniu o manipulácii s utajovanými informáciami.
Toto tvrdenie je nepravdivé a hrubo zavádzajúce. Ministerstvo vnútra ho zároveň považuje za pokračujúce politické ataky na ministra vnútra,“ uviedla hovorkyňa ministra vnútra Zuzana Eliášová.

„Podľa Odboru bezpečnosti SITB MV SR je minister vnútra ako člen vlády SR podľa § 34 zákona č. 215/2004 Z. z. oprávnenou osobou s osobitným postavením, na základe čoho je oprávnený sa oboznamovať s utajovanými skutočnosťami a to v rozsahu svojej funkcie. Minister vnútra sa osobou oprávnenou na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami stal vymenovaním do funkcie,“ uviedla Eliášová.

Oprávnené osoby sú podľa rezortu okrem ministra aj prezidentka, poslanci NR SR, členovia vlády, sudcovia ústavného súdu, predseda a podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu a ďalší.

„Na základe uvedeného je jednoznačné, že na ministerstve vnútra nedochádzalo k opakovanému porušeniu zákona, tvrdenia o neoprávnenej manipulácii s utajovanými skutočnosťami zo strany ministra opakovane kategoricky odmietame, nakoľko minister oprávnením zo zákona disponoval a disponuje,“ skonštatovala Eliášová.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti